Validity, reliability and partial norm study of the Turkish teachers acceptance-rejection/control questionnaire child short form
Öğretmen kabul-red/kontrol ölçeği çocuk kısa formun geçerliki güvenirlik ve komi norm çalışması
- Tez No: 189024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATOŞ ERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocukların öğretmen red-kabul ve davranış kontrolüalgılarını değerlendirmek amacıyla Rohner (2002) tarafından geliştirilen ÖğretmenKabul-Red/Kontrol Ölçeği Çocuk Türkçe Kısa Formu'nun (Türkçe ÖKRÖ/K Çocuk)geçerlik, güvenirlik ve kısmi normlarını belirlemektir. Ölçek Sıcaklık/Sevgi,Saldırganlık/Kin, lgisizlik/ hmal ve Ayrıştırılmamış Reddetme adlı dört alt ölçektenve bağımsız olan Kontrol ölçeğinden oluşmaktadır ve toplam 29 maddesi vardır.Çalışma örneklemi stanbul'daki altı farklı okul ve üç farklı Sosyo-ekonomikseviyeden gelen 503 adet 4. ve 5. sınıf öğrencisinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Validity, Reliability, and Partial Norm Study of the Turkish Teacher?s Acceptance-Rejection/Control Questionnaire Child Short FormbySemra YıldırımThe purpose of the present study is to establish the validity, reliability, andpartial norms of the Turkish Teacher Acceptance-Rejection/Control QuestionnaireChild short form (Turkish Child TARQ/Control) that was developed by Rohner(2002) and revised by him (2004) to assess the perceived teacher acceptance-rejection and behavioral control. The instrument consists of four subscales, namely;Warmth/Affection, Hostility/Aggression, Indifference/Neglect, and UndifferentiatedRejection, and a separate Control scale.