Bakıllani'de bilgi teorisi
Theory of knowledge according to al-Baqillani
  1. Tez No: 189046
  2. Yazar: NURULLAH AYDIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
BÂKILLÂNÎ'DE BİLGİ TEORİSİAYDIN, NurullahSosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri Anabilim DalıKelam Bilim DalıTez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Ahmet CEYLAN70 Sayfa - 2006ÖZET`Bâkıllânû'de Bilgi Teorisi' adlı çalışmamızda ilk olarak ilk dönem kelamcılarınınbilgi tanımları ve bu tanımlara ilişkin yapılmış eleştiriler ele alınmıştır. Ayrıca bilgi ile ilişkiliolan iman, idrak, marifet, itikad kavramları ele alınarak bunların bilginin tanımındakullanılmasının doğru olup olmadığı ve bunun ne tür problemler doğurduğu ele alınmıştır.İkinci bölümde bilginin kaynağı problemi üzerinde durulmuştur. Felsefe ve kelamdabu bilgiye ilişkin ne tür yaklaşımlar sergilendiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu teorikaltyapı oluşturulduktan sonra Bâkıllâni'nin bilgi kaynağı ile ilgili görüşleri ortaya konulupdiğer bilgi anlayışları ile karşılaştırılması yapılmıştır. Ayrıca düşünürlerin bilgi anlayışlarınıetkileyen temel faktörler üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Epistemoloji, ontoloji ve teolojiarasındaki ilişkinin bilgi kuramının oluşmasındaki etkisi üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde bilginin imkanı değeri ve türleri ve bu bilgi türlerinin nasıl bir ilişkiiçerisinde olduğu Bâkıllânû örneğinde ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
THEORY OF KNOWLEDGE ACCORDING TO AL-BAQILLANIAYDIN, NurullahGraduate Institute of Basic Islamic Sciences-Branch of Mainscience and Branch ofTheology ScienceSupervısor: Asst. Yrd. Doç. Dr. Ahmet CEYLAN70 Pages-2006ABSTRACTIn our study ?Theory of Knowledge According to al-Baqıllani?, first of all wesearched first period theologians? definitions on knowledge and some critics on them. Andalso we examined some terms which related with knowledge, like, faith perception, belief etc.In second chapter we studied on source of knowledge problem and approaches oftheology and philosophy on this problem. After that we researched Baqıllani?s ideas aboutknowledge problem and we compared between his and the others ideas. And also we focusedon basic factors which influenced the philosophies and relations between knowledge theoryand epistemology, ontology and theology.And in last chapter we studied on knowledge? possibility and it?s kinds and what is therelation between them in an example of Baqıllani.