The Emirs of Mecca and the Ottoman government of Hijaz, 1840-1908
Mekke Emirleri ve Hicaz'da Osmanlı idaresi, 1840-1908
- Tez No: 189113
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NADİR ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Mekke Emirleri ve Hicaz'da Osmanlı İdaresi, 1840-1908Nurtaç NumanBu tez sahip oldukları mümtaz soyla 19. yüzılın sonu ve 20. yüzyılınbaşlarında imparatorluğun diğer yerlerindeki yerel ileri gelenlerden ayrılan MekkeEmirleri hakkında bir çalışmadır. Daha ziyade Mekke Emareti'nin Osmanlıhükümetiyle olan ilişkileri, Hicaz'daki idare, ve özellikle de Emirler'in yerel gücüpaylaşmak zorunda kaldıkları Vilayet ile ilişkileri üzerinde durulmaktadır. Osmanlıarşiv kaynaklarının temel kaynak olarak kullanıldığı tezde, bu iki kurumunilişkilerinin doğası incelenmiş ve bu yerel güç odakları arasındaki ilişkinin çatışmave işbirliği unsurlarına bakılmıştır.Bu tez aynı zamanda Osmanlı imparatorluğu için İslami meşruiyetinöneminin arttığı ve yabancı güçlerin bu meşruiyete ve İmparatorluğun Hicaz'dakihakimiyetine karşı meydan okuduğu bu devrede Hicaz'ın artan önemine değinir.Çalışma Emaret'in nasıl Osmanlı idari sistemine dahil kılındığına ve İmparatorlukmerkezinin Emaret'e nasıl bir siyaset ve tavırla yaklaştığına değinir. Osmanlıdevletinin bir yandan neseblerinden dolayı hürmet edip yerel güç ve tesirindenyararlanırken, diğer yandan Emaret'in gücünü nasıl kontrol altında tutmayaçalıştığını gösterir. Altı çizilmeye çalışan nokta, bu dönemde Emaret ile Osmanlıv
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Emirs of Mecca and the Ottoman Government of Hijaz, 1840-1908byNurtaç NumanThis thesis is a study of the Emirs of Mecca as local notables of adistinguished lineage that differentiated them from notables elsewhere in theOttoman Empire in the late 19th and early 20th centuries. It concentrates on therelations of power the Emaret of Mecca had with the Ottoman government and onthe rule of the Hijaz, and especially their relations with the Vilayet with which theEmirs had to share local power. The thesis, taking Ottoman archival sources as itsprinciple source, questions the nature of the relationship between the two institutions,looking into the aspects of conflict and cooperation between them as foci of localpower.The thesis also underlines the importance the Hijaz held for the OttomanEmpire in this era of heightened awareness over Islamic sources of legitimacy and inthe face of foreign challenge to this legitimacy and its rule in the Hijaz. The studyengages in a discussion of how the Emirate was incorporated into the Ottomansystem of rule, and the policies and attitudes of the imperial center towards theEmirate, showing reverence and making use of its local power and influence, but atthe same time trying to keep local power under check. The thesis, overall, argues thatiiithe relation between the Emirate and the Ottoman state was not a simple conflictbetween a local centrifugal force and a centralizing imperial state, but one thatincluded integration and the negotiation of power in a relationship with more thanjust one dimension.iv