Bilgi yönetimi uygulamalarının bağımlı ve bağımsız muhasebeciler açısından karşılaştırılması
A Comparison on knowledge management aplications between public accountants and dependent accountants
  1. Tez No: 189153
  2. Yazar: PELİN GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATİH COŞKUN ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZETBilgi yönetimi, işletmelerin sahip oldukları bilgileri, diğer varlıklar gibiyönetmelerini gerektiren bir anlayışı içermektedir. Buna göre bilgi yönetimi bilgininelde edilmesini, paylaşılmasını, saklanmasını, kullanılmasını ve içselleştirilmesinigerektirmektedir. Diğer taraftan bilgi yönetimi işletmenin bütünü kadar belirli süreç vefonksiyonlarının etkinliği açısından da önemli bir konudur. Bu çalışmada, bilgiyönetimi uygulamalarının şekli ve düzeyleri bakımından farklı muhasebe ortamlarınınincelenmesine ve genel bir görüş açısının çizilmesine çalışılmıştır. Bu kapsamdaçalışmanın, Tokat ilinde faaliyet gösteren bağımlı ve bağımsız muhasebecilerin bilgiyönetimi uygulamalarının belirlenmesi ve karşılaştırılmasını amaçladığı söylenebilir.Bu amaçla, bağımlı ve bağımsız muhasebecilerden yüz yüze anket tekniği ile eldeedilen veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, bağımlı ve bağımsızmuhasebecilerin bilgi yönetimi uygulamalarının yüksek düzeylerde olduğunu ve bilgiyönetiminin aynı düzeylerde uygulandığını göstermiştir.ANAHTAR KELİMELER: Bilgi Yönetimi, Muhasebe Bilgi Sistemi, BağımlıMuhasebeci, Bağımsız Muhasebeci
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTKnowledge management contains the concept that requires managing knowledgeas other assets of businesses. Accordingly, knowledge management requires acquisition,sharing, storing, utilization and internalization of knowledge. On the other hand,knowledge management is important for efficency of the spesific processes andfunctions as well as the whole business. In this study, different accounting environmentsin terms of knowledge management application frames and levels is explored and ageneral framework is constructed. In this sense, this study aims determining andcomparing knowledge management applications of both dependent and independentaccountants in Tokat. For this purpose, data that collected from dependent andindependent accountants with face to face questionnaire method is analyzed. Researchfindings imply that knowledge management applications of dependent and independentaccountans are high and knowledge management is applied in similar levels.KEY WORDS: Knowledge Management, Accounting Information Systems,Dependent Accountant, Independent Accountant