1980-2000 yılları arasında Türkieye'de gelir dağılımı
Income distrubition in Turkey between 1980-2000 years
  1. Tez No: 189236
  2. Yazar: SAVAŞ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DOĞAN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
1980-2000 YILLARI ARASINDA TÜRKİYE'DE GELİR DAĞILIMIÖZETTürkiye'de gelir dağılımı konusu, her zaman gündemde olan ve tartışma konusuyapılan bir alan olmuştur. Gelir dağılımındaki bu olumsuz durum, 1980 sonrasıuygulanan ekonomik ve sosyal politikalarla daha da olumsuz hale gelmiştir. Serbestpiyasa ekonomisine geçişle birlikte, faiz politikalarının serbest bırakılması sonucu, faizoranlarında aşırı bir artış görülmüştür. Bu oranın artması ile birlikte kamu kesimifinansman açığı büyümüş ve de bu açığın giderilmesi için, iç borçlanma gereksinimiduyulmuştur. Bu sebeple 1980 sonrası; faiz, rant, kar gelirlerinin milli gelir içindekipayı artmış, buna karşılık ücret ve tarım gelirlerinin milli gelir içindeki pay iseazalmıştır.INCOME DISTRUBITION IN TURKEY BETWEEN 1980-2000 YEARSABSTRACTIncome distrubition has been always popular and discussing subject. Thenegative stituation of income distrubition has also affected the economic and socialpolicies held after 1980 years. There had been huge increases in interest rates because ofthe liberalising interest rates through free market economicies. The increased interestrates led to deficit of public finance which was the main reason for domestic debt. Forthis reason while the share of interest, rent and profit in national income increased; theshare of wage, agriculture income decreased after 1980 years.
Özet (Çeviri)
INCOME DISTRUBITION IN TURKEY BETWEEN 1980-2000 YEARSABSTRACTIncome distrubition has been always popular and discussing subject. Thenegative stituation of income distrubition has also affected the economic and socialpolicies held after 1980 years. There had been huge increases in interest rates because ofthe liberalising interest rates through free market economicies. The increased interestrates led to deficit of public finance which was the main reason for domestic debt. Forthis reason while the share of interest, rent and profit in national income increased; theshare of wage, agriculture income decreased after 1980 years.