Birinci Abbasi döneminde kitabet
The Art of writing in first Abbasid period
- Tez No: 189363
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAZIM ÜRÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
B R NC ABBÂSÃ DÖNEM NDE K TÂBETTezimiz bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Girişte ?Kitâbetin Etimolojisi?işlenmiştir. Birinci bölümde; ?Birinci Abbâsû Dönemi Öncesi Kitâbet?, ikinci bölümde?Birinci Abbâsû Dönemi?, üçüncü bölümde ?Birinci Abbâsû Asrında Kitâbet? ve dördüncübölümde de ?Birinci Abbâsi Dönemi Meşhur Kâtipleri? ele alınmıştır.Girişte; kitâbetin sözlük ve ıstılah anlamı işlenmiştir. Birinci bölümde CahiliyeDöneminde Kitâbet, slâm'ın lk Döneminde Kitâbet, Emeviler Döneminde Kitâbet elealınmıştır. kinci bölümde Abbâsi Devletinin Kuruluşu ve Halifeleri yer almaktadır. Üçüncübölümde Birinci Abbâsi Döneminde Kitâbetin Gelişim Süreci ve Özellikleri, nşâ DivanınınDoğuşu ve Gelişimi, Abbâsiler Döneminde nşa, Kâtip ve Kitâbet çeşitleri yer almıştır.Dördüncü bölümde ise Abdullah b. Mukaffa, Sehl b. Harun, Yahya b. Halid el-Bermekû,Ahmed b. Yusuf ve Amr b. Mes'ade gibi dönemin mşşhur kâtiplerinin hayatlarına ve mühimeserlerine yer verilmiştir.Sonuç bölümünde ise tezin değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE ART OF WRITING IN FIRST ABBASID PERIODThe tehesis is come into the open from an entrance and four articles. There isetymology of The Art of Writing in the entrance. In first article ?The Art of Writing in beforeFirst Abbasid Period?, In second article ?First Abbasid Period? , in third article ?The Art ofWriting in the Abbasid Period?, in forth article ?Famous Writers in First Abbasid Period?.We have worked mean of dictionary and technical term in the entrance.In first article, ?The Art of Writing in Age of Ignorance?, ?The Art of Writing in FirstPeriod of Islam? and ?The Art of Writing in Umayyids Period?.In second article; ?Foundation of Abbasids and the Caliphies of Abbasids?.In third article; ?Development and specifications of The Art of Writing in FirstAbbasid Period?, ?Birth and Development of the Council of State, ?The Council of State inAbbasids Period, ?Writers?, ?Varities of The Art of Writing?.In forth article, we have worked lifes and remains of famous writers as Abdullah b.Mukaffa, Sehl b. Harun, Yahya b. Halid el-Bermekû, Ahmed b. Yusuf ve Amr b. Mes?ade .At the last , part general evauılation of the thesis made.