Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde sivil toplum kuruluşları: Sivil toplum, demokrasi ve güven
Civil society in the accession process to the European Union: Civil society, democracy and trust
- Tez No: 189377
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖNDER KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
AVRUPA BİRLİĞİ'NE GİRİŞ SÜRECİNDE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI:SİVİL TOPLUM, DEMOKRASİ VE GÜVENSEFA USTAÖZETAvrupa Birliği'ne giriş sürecinde Türkiye'de sivil toplum kuruluşları, Türkiye'nindemokratikleşme sürecinde ve devlete olan güvenin tesisinde çok önemli rollerüstlenmişlerdir. Avrupa Birliği ise, Türkiye'de sivil toplumun, insan haklarının vedemokrasinin gelişimi açısından önemli bir role soyunmuştur.Bu çalışmada, Türkiye'de sivil toplum kuruluşlarının işlevleri ve sorunlarıincelenmiş, bu kuruluşların Avrupa Birliği sürecinde üstlendiği roller ele alınmıştır.Aynı zamanda bu kuruluşların, demokrasinin kurumsallaşmasında, devlete vekurumlarına güvenin yeniden tesisinde oynadığı roller ele alınmıştır. Bunlarla birlikte,Avrupa Birliği'nin, Türkiye'de sivil toplumun ve demokrasinin gelişimi açısından, çeşitliprogramlar aracılığıyla sivil toplum kuruluşlarına verdiği destekler irdelenmiştir.ANAHTAR KELİMELERAvrupa Birliği, Sivil Toplum Kuruluşları, Sivil Toplum, Demokrasi, Güven
Özet (Çeviri)
CIVIL SOCIETY IN THE ACCESSION PROCESS TO THE EUROPEANUNION: CIVIL SOCIETY, DEMOCRACY AND TRUSTSEFA USTAABSTRACTThe civil society institutions in Turkey, as a part of the accession process of thecountry, have undertaken important roles for the restoration of democracy and buildingtrust in government. The European Union, on the other hand, has struck a fine balancebetween civil society, human rights and democracy.This study examines the civil society?s functions and problems in Turkey andevaluates their roles in the integration with the European Union. Besides, the roles ofthese institutions in consolidating democracy, in obtaining trust in state and publicsector are reviewed. Consequently, the projects and programs of the European Unionfor democracy and human rights are to support civil society by providing financialincentives.KEY WORDSEuropean Union, Civil Society Institutions, Civil Society, Democracy, Trust