Kısa çalışma
Short working
  1. Tez No: 189549
  2. Yazar: LATİFE ÇİĞDEM ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. POLAT SOYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZETKISA ÇALIŞMALAT FE Ç ĞDEM ERTAŞÜlkemizde hiçbir dönemde yeni gelişmelerin ve ihtiyaçların ortayakoyduğu yasal düzenlemeleri doğru bir şekilde ortaya çıkarıp, uygulamakkolay olmamıştır. Hatta çoğu zaman gereksinimlere rağmen bu ihtiyaçlar gözardı edilip, ertelenmiştir. Uzun yıllardan beri uygulanmakta olan 1475 sayılı şKanunu da birçok anlamda ihtiyaçlara cevap verememekte ve bu açıdanuygulamada işçi ve işverenlerin yoğun sıkıntı yaşamasına sebep olmaktaydı.şte bu durumun ciddiyeti sebebiyle uzun yıllardan beri uygulanmaktaolan ş Kanunumuz oldukça köklü bir değişikliğe uğrayarak birçok konudayeni düzenlemeleri de kapsar şekilde 2003 yılının haziran ayında 4857 sayılı şKanunu olarak yürürlüğe girmiştir. Biz bu çalışmada 4857 sayılı ş Kanunu ileyeni getirilmiş bir müessese olan ?Kısa Çalışmayı? iş hukukumuz açısındankapsamlı bir şekilde inceledik.Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde KısaÇalışma müessesesini gerekli kılan nedenler ana başlığı altında yenikanunumuz yürürlüğe girmeden önce uygulamada işçi ve işverenlerin sıkçakarşılaştığı ücretsiz izin uygulamasına ve özelliklerine yer verilmiştir.Çalışmamızın ikinci bölümünde asıl konumuz olan Kısa ÇalışmaMüessesesi ve özellikleri ayrıntılı bir şekilde incelemeye tabi tutulmuş, üçüncübölümde ise kısa çalışmaya ilişkin hükümlere aykırılığın cezaû yaptırımı olanidarû para cezasından bahsedilerek çalışmamız bu şekliyle son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSHORT WORKINGLAT FE Ç ĞDEM ERTAŞAt no period of time, in our country it is not easy properly to apply andreveal the legal arrangements the new developments and the needs havebrought up. nspide of the necessities , these needes have been usuallyundervalued and delayed. Even the Labor Law bearing the umber 1475 , whichhas been applied for years , couldn?t serve the needs sufficiently and fort hisreason , it caused the employers and the employees to experience diffuciltiesin application.For it seriousness, consisting of the new arrengements in many topicsour Labor Law, applied for years, came into force with radioal changes as theLabor Law bearing the number 4857 in 2003 at June. n this study withrespect to Labor Jurisprudence we have analized comprehensively the LaborLaw bearing the number 4857 and the ?Short Working? , the new developedinstitution.Our study consists of three main parts under the main title of thereasons necessitate the ?short working? institution. Part one includes thecharacteristics and the application of free permission employers and theemployees usually came across in application before our new law came intoforce.n our second section, our main topic, the ?short working institution?and its characteristics are analized in detail. n part three, we ended the studymentioning aout law fine which is the law sanction applied when the shortworking judgements are violated.