İş akdinin askıya alınması ve bu bağlamda kısa çalışma
Suspending of employment contract and in this context short working
- Tez No: 333389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
Kısa çalışma, genel ekonomik, sektörel ve bölgesel krizler ile zorlayıcı sebeplerin işyerine yapacağı olumsuz etkiler sonucunda, işyerinde iş gücüne duyulan ihtiyacın geçici olarak azaldığı veya kısmen ya da tamamen geçici bir süre için ortadan kalktığı durumlarda, işçilere belli bir gelir güvencesi sağlanması suretiyle, işçi aleyhine olacak ücretsiz izin vb. uygulamaların ve işten çıkarılmaların engellenmesi, işyerinin ve iş sözleşmelerinin devamlılığının sağlanması ve korunması amacıyla getirilmiştir. Askı da, işyeri veya taraflardan birinin şahsı ile ilgili yahut toplu iş uyuşmazlıklarından kaynaklanan nedenlerden dolayı, edim borçlarını geçici olarak yerine getiremeyen tarafların iş sözleşmelerinin sona ermesinin önüne geçmek, sözleşmelerin devamlılığını ve bu anlamda devamlılığa bağlanan hakların korunması sağlamak suretiyle iş güvencesinin etkin bir şekilde muhafazası amacıyla getirilmiştir.Nedenleri farklı olmakla birlikte, işçiler ve işverenler, istisnai haller dışında iş ilişkisinin devam etmesini istemektedirler. Zira tarafların sözleşme yapmaktaki amaçları, onu ilk karşılaştıkları sorunda sona erdirmek değil, sözleşmeyi olabildiğince ayakta tutmaya çalışmaktır. Bu anlamda, 4857 sayılı kanun uyarınca, iş güvencesinin kapsamına giren işçilerin iş sözleşmelerinin, işletme, işyeri ve işin gereklerinden kaynaklanan geçerli nedenlerle, iş güvencesinin kapsamına girmeyen işçilerin iş sözleşmelerinin ise herhangi bir neden gösterilmeksizin feshedilebilmesi karşısında, kısa çalışmanın genel ekonomik, sektörel ve bölgesel krizler ile zorlayıcı sebeplerden kaynaklanan diğer sorunların giderilmesi ve bundan da ziyade iş ilişkisinin devamı bakımından önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir. İşçinin kendi şahsından veya işletmeden kaynaklanan nedenler sonucu içine girdiği durumlarda iş sözleşmelerini ayakta tutan askı ile işletmesel nedenlerden kaynaklanan takım olgular karşısında gidilebilen ve bu anlamda sözleşmenin askıya alınmasını sağlayarak feshin önüne geçen kısa çalışmanın kader birliği yaptığı görülecektir.
Özet (Çeviri)
In the consequence of obligatory reasons steming from general financial, sectorial and regional crisis, on the circumtances like the need of work force's temporarly decline or partial or totally temporarly demolish, by holding an income assurance for employees, applications such; unpaid vacations that is against employee etc. and hindering the dismisses, with the aim of protecting and keeping permanence of the work place and labour contract is to ?short working? applied. When it comes to suspension, stemming from the reasons like; work place or pesonal problems dealing with one of the sides, reasons sourcing collective labour clash and such kind incidents raising from similar theories, hindering the ending of the labour contract that sides didn't fullfil their act debts temporarly, permanence of the collective bargainning and by protecting the rights that is cling to those permanence, suspension, effectively conserve the work assurance.By the reason being changable, employer and employee, except aberrant conditions, might be eager to finish work affair. For as much the aim of the sides is not to end the contract at the first opportunity, its to keep it permanent as much as possible. According to 4857 numbered legislation; the employees in the scope of work assurance, against the nullification of the labour contract with the raeasons; facility, work place and the obligation of the work's must, and the employees being dismissed who are not with in the scope of work assurance, it is seen that short period working is crucial on the role that it it holds the work affairs safety and permanence and solving the problems causing from the regional. Sektorial and general financial crisis. The person or entity arising from the workers own operational reasons, the conclusions from the facts in the face of the resulting suspension can be reached with a short working will be seen that unity of faith.