İnşaat sektöründe proje yönetimi ve proje yöneticisi
Project management and project management in civil engineering
- Tez No: 189720
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN AVUNDUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, İşletme, Civil Engineering, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Önceleri mühendis, mimar yada ustalar çağlarında nispeten küçük boyutluolan projelerin yönetimini ve yürütülmesini geçmiş bilgi ve tecrübelerine dayanarakyapmaktaydılar. 20. yüzyılda ise hızla gelişen bilim ve teknolojiye paralel olarak çokbüyük projeler gündeme gelmiştir. Bu projelerin gerçekleştirilmesi çok sayıda altprojelerin, taşeronların, faaliyetlerin, işgücünün, malzeme ve ekipmanınkoordinasyonunu gerektirmiştir. Bu ihtiyaçlar, projelerin yönetiminde sırası ileGANTT, CPM, PERT gibi tekniklerin doğup gelişmelerine sebep olmuştur.Proje yönetimi, kendi aralarında belirli ilişki ağları içinde bulunan ve projeyimeydana getiren faaliyetlere, mevcut kaynakları hedeflenen amaçlara ulaşacakşekilde tahsis edilmesi olarak tanımlanabilir. Bu amaçlar çoğu zaman projenin belirlibir tarihten önce bitmesi, para ve zaman tasarrufu sağlanması şeklindetanımlanabilir. Bu tekniklerin yardımıyla projeleri hızlandırmak, geciktirmek, maliyetdüşürmek yada yükseltmek, finansal planlar yapmak mümkündür. Netice olarak,özellikle büyük projelerde bu tekniklerin uygulanması ülke ekonomisineküçümsenmeyecek katkılarda bulunacaktır.Bu çalışmada inşaat sektöründeki proje süreci ve proje yönetimi konularınadeğinilmiş; inşaat sektöründeki proje sürecinin aşamaları örnek bir çalışmaylagösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn the past; engineers, architects or foremen were establishing themanagement of relatively small projects relying on personal knowledge andexperience. But in the 20th century large scale projects came up in parallel tothe technological developments. The establishment of these projectsrequired the coordination of several sub-projects, subcontractors, activities,manpower, material and equipment. These needs, respectively lead into theestablishment and development of GANTT, CPM, PERT techniques in projectmanagement.Project management can be defined as allocation of the presentresources to the activities (which have some sort of a relationship to eachother) generating the project in the best manner to attain the targets. Thesetargets can be defined generally as the completion of the project due to adeadline or money and time savings. With these techniques it?s possible toaccelerate or delay the projects, increase or decrease the costs and makefinancial planning. In conclusion the utilization of these methods in largescale projects will make significant contributions to the national economy.In this study the project management and project manager was toldand the process in the construction sector was shown with an applicationstudy.IV