Proje yönetiminde maliyetlerin minimizasyonu ve inşaat sektöründe uygulaması
Cost minimization in project management and a case study in construction sector
- Tez No: 326774
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ BARAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde rekabet koşullarının gitgide zorlaşması firmaları iş alabilmek için maliyetlerinini en aza indirmeye zorlamaktadır. Projelerin yönetimi ile ilgili olarak alınan kararlarda en çok dikkat edilmesi gereken unsur maliyettir. Her proje yöneticisi, projesinin en kısa sürede ve en az maliyetle tamamlanmasını ister. Bu bakımdan projenin her aşamasında maliyetlerin minimizasyonunun sağlanması proje yönetimi açısından zorunlu hale gelmiştir. Özellikle projenin planlama aşamasında bütçe oluşturulurken kapsamdan ödün vermeden proje maliyetlerini düşürmenin yolları araştırılmalıdır. Bunu sağlamak için özellikle on dokuzuncu yüzyılın ortalarından itibaren birçok yöntem geliştirilmiştir. İlk başlarda proje süresinin tespitiüzerine kurulmuş olan CPM ve PERT gibi yöntemler zaman içinde proje maliyetlerini de hesaplayacak şekilde geliştirilmiştir ve halen son derece popüler olarak proje yönetiminde kullanılmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı proje yönetim ve planlama sistemleri ile maliyetlerin minimizasyonu arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu doğrultuda ikinci bölümde proje, proje kısıtları ve proje yönetimi kavramları incelenmiş; üçüncü bölümde proje yönetimi aşamalarına değinilmiş; dördüncü bölümde proje planlama yöntemleri anlatılmış; beşinci bölümde projeyönetiminde maliyetlerin minimizasyonu için kullanılan kavram ve yöntemlere değinilmiş; altıncı ve son bölümde ise sanal bir proje üzerinde uygulama yapılarak maliyetlerin minimizasyonunun nasıl gerçekleştiği örneklendirilmiştir. Uygulamada CPM, PERT ve kazanılmış değer analizi gibi proje yönetim sistemleri kullanılmış ve bir proje yöneticisinin proje maliyetlerini en aza indirmek için ne tip önlemler alabileceğinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
At the present time, conditions of competition forces firms to reduce their costs to win the tenders. Concerning project management decisions, cost is the most important factor. All Project managers wishes to complete their project withinsoonest time and minimum budget. In this regard, cost minimization on every stage of the project has became mandatory. Especially when calculating the budget on the planning stage, the ways for reducing the project costs shall be investigated.Therefore, lots of methods have been developed since 19th century. The methods are based on determining the project life time initially, have been developed to calculate the projects costs and still are very popular in Project management. The main goal of this study is to set forth the relation between project management, planning and cost minimization systems. In this direction, in the second chapter project, project constraints and project management concept were investigated; in the third chapter project management stages were touched on; in the fourth stage, Project management methods were told; in the fifth stage, the methods on minimization of project costs were touched on; in the sixth and last stage, the cost minimization of a project were shown in a virtual case study. In case study, Project management systems like CPM,PERT and Earned Value Analysis were used and the precautions to reduce the project cost that a project manager could take were discussed.