Bir yönetim modeli olarak, iç kontrol uygulamalarının kurumsal hedef ve amaçlara ulaşmadaki rolü ( Sivas Belediyesi örneği )
As a management model, internal control applications role in achieving corporate goals and objectives' ( Sivas Municipality example )
  1. Tez No: 415741
  2. Yazar: SEBAHATTİN GEZEGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Avrupa Birliğine uyumlu olarak yeniden yapılanma çalışmaları çerçevesinde, Türkiye'de uygulanmakta olan kamu mali yönetimi ve kontrol sistemi 2000'li yıllarda yeniden ele alınmıştır. Uluslararası uygulamalar göz önüne alınarak sistemdeki dağınıklığın giderilmesi amacıyla, • Kamu harcama sürecini daha hızlı ve sağlam esaslara bağlamak, • Kamu mali yönetim sistemimizde disiplin, hesap verilebilirlik ve saydam olmak, • Kamu kaynaklarının kullanılmasında etkinlik, verimlilik ve ekonomikliği sağlamak için; 2003 yılında 5018 sayılı“Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu”yayımlanarak, 01/01/2006 tarihinden itibaren yürürlüğe konmuştur. Kanunun beşinci kısmının İç Kontrol başlıklı 55, 56, 57 ve 58'inci maddelerinde, kamu idareleri için“İç Kontrol”sisteminin kurulması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda, Avrupa Birliğine uyum çalışmaları çerçevesinde Sivas Belediyesinde de bir yönetim modeli olarak İç Kontrol sisteminin kurulup işler hale getirilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışma, Sivas belediyesinde etkin bir iç kontrol sisteminin yapılandırılması ve sürdürülmesinin hedeflendiği varsayımından yola çıkılarak örneklenmektedir. Sivas Belediyesi İç Kontrol Standartları Uyum Eylem Planı'nın hazırlanmasında kullanılan yöntem, birim müdürleri ve ilgili başkan yardımcısı ile birebir görüşmeler neticesinde ortaya çıkarılmıştır. İç Kontrol Standartları Uyum Eylem Planı'nda belirlenen hedeflere ulaşmakta, üst yönetimin tutumu, yönetim tarzı, kurumsal etik değerler, belediyenin örgütsel yapısı, çalışan personelin görev tanımları ve iş süreçlerinin tam ve doğru yapılmış olması, sorumluluk bilinci ve dürüstlük, etkin ve faal bir yönetim kadrosunun olması belirgin bir rol oynamaktadır. Bütün bu bileşenlerin hedefe ulaşmaktaki pozitif ya da negatif etkileri irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler Kamu Mali İç Kontrol Sistemi (KİMK), İç Kontrol Bileşenleri, Kontrol Ortamı, Risk Değerlendirme, Kontrol Faaliyetleri, Bilgi ve İletişim, İzleme ve Raporlama
Özet (Çeviri)
In conformity with the European Union in the framework of the restructuring of public financial management and control system was revised in the 2000s. Taking into account international practices in order to prevent fragmentation in the system, • Public expenditure process connect to faster and solid principles, • To be discipline, accountability and transparent in our public financial management system, • To ensure activity, efficiency and economy in the use of public resources; In 2003, 5018“Public Financial Management and Control Law”has been published and in force since 01.01.2006. Fifth section of the law in the 55, 56, 57 and 58th items entitled Internal Control, establishment of“Internal Control”system was become compulsory for the public administration. In this context, it is important to be installed and made operational of the internal control system in Sivas Municipality as a management model in the framework of compliance with the European Union. This study, to exemplified on the basis of the assumption of the targeting an effective internal control system to be configured and continued in Sivas Municipality. However, to achieve this goal, the top management's attitude, management style, corporate ethical values, the municipality's organizational structure, staff job descriptions and business processes are complete and accurate to be made, a sense of responsibility and integrity, effective and active management team have a significant role. The positive or negative effects of all of these components for achieve goal was examined. Key Words Public Internal Financial Control (PIFC), Internal Control Components, Control Environment, Risk Assessment, Control Activities, Information and Communication, Monitoring and Reporting