Sosyo-ekonomik ve demografik özelliklerin örgütlerde yaşanan psikolojik sorun ve şikayetler üzerindeki etkisi, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O üzerine bir uygulama
The Impact of socio-economic and demographic characteristics on psychological troubles and complaints in organizations, a practice for Turkiye Vakıflar Bankası T.A.O
  1. Tez No: 189731
  2. Yazar: KAZIM EFE EĞİLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZETGünümüzde psikoloji biliminin en fazla ilgi uyandıran ve ihtiyaç duyulan altdallarından birisi olan örgüt psikolojisi, psikoloji biliminin bulgularının endüstri veörgütlere ilişkin sorunlara uygulanması, çalışanların çalışma davranışlarını etkileyenfaktörlerin incelenmesi ve geliştirilmesini amaçlamaktadır. Yirmi birinci yüzyılda, bilimve teknolojideki hızlı gelişmeler ve artan rekabet koşulları; yeni yönetim biçimlerini deberaberinde getirmiştir. Bu durum örgütlerde yeniden yapılanmaya ve değişimeneden olmaktadır. Bu değişim ve yeniden yapılanmaya uyum, iş görenlerin en baştagelen sorunlarından olmaktadır.Bu araştırma, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.'da yaşanan psikolojik sorun veşikayetlerin kaynaklarının neler olduğunu tespit ederek bu sorun ve şikayetlerinoluşmasında sosyo-ekonomik ve demografik özelliklerin etkisini tespit etmek ve sorunve şikayetlerin giderilmesinde yardımcı olabilmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmadaiş görenlerin demografik değişkenlerle medeni durumu, eğitim durumu ile psikolojiksorun ve şikayetleri arasındaki ilişkiler; çevresel ve bedensel koşulların durumunun işgörenleri ne yönde etkilediği, maddi çıkarların psikolojik sorun ve şikayetler içindekipayı, terfi imkanları, verilen işin niteliği, gelişme olanakları ile örgüt içindeki ilişkilerinşekli irdelenmeye çalışılmıştır.i
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn today, the most neccessary and concerning subsection of psychology scienceis organizational psychology, which implements findings of psychology to industryand organizations, aim observation of employees working behaviour and improvingthem.At the twenty first century, rapid development in science and technology andincreasing competition circumstances bring new management formats. This situation,motives organizations to reengineer and evaluate themselves. The adaptation ofreengineering and evaluation is the major problem for organizations.This research has been conducted to determine the causes of psychologicalproblems and complaints in the organizations and support to relieve them. In theresearch, the correlation between demographic variables, the effects ofenvironmental and physical conditions, the portion of material benefits in thecomplaints and problems, the possibility to promotion and development and the formof relationships have been tried to report within the area of research.i