Afet acil müdahale dönemleri için insangücü planlaması yapmak
Manpower planning to be carried out for disaster response period
- Tez No: 189733
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
1ÖZETÇağdaş bir toplum olmak, afetlerde zarar görenlerin, mağdur olanların mağduriyetinigidermeyi, yaralarını sarmayı gerekli kılmaktadır.Afetzedelerin zararlarının karşılanması ve mağduriyetlerinin giderilmeye çalışılması,afet yönetimini zorunlu kılar. Afet yönetimi kendi içinde zarar azaltma, afetemüdahale etme, iyileştirme (rehabilitasyon) ve zarar azaltma dönemlerini kapsar.Afet yönetiminde önemli olan bu süreçlerin bilinmesi değil, bu görevlerin nasılyerine getirildiğidir.Afet müdahalesi temelde bir kaynak yönetimi sürecidir. Mevcut kaynakların, ihtiyacıolanlara doğru şekil ve zamanda ulaşmasını sağlama çalışmalarıdır.Bu çalışmada, afet yönetiminin genel anlamda işletme yönetimi ile benzernoktalarından hareketle, afet yönetiminde insan kaynakları yönetimi üzerindedurulmuştur. Bu kapsamda afet müdahalesinde en önemli kaynaklardan biri olaninsangücünün planlanması ve planlama sürecine etki eden faktörlerintanımlanmasına çalışılmıştır.Öncelikle genel olarak insan kaynakları yönetim anlayışının gelişmesi, insankaynakları yönetiminin fonksiyonları anlatılarak, insangücü planlama modellerianlatılmıştır. Bunun ardından afet yönetimi ile bilgiler verildikten sonra, afetleremüdahale eden bir sivil toplum kuruluşu olan Türk Kızılayı çalışanlarına yöneltilenanket çalışmaları doğrultusunda, afet müdahalesinde insangücü planlamasınıngerekliliği ve planlamanın alt süreçleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
1ABSTRACTBeing a modern society requires the easing of sufferings of disaster victims andrelieving their grievance.Compensating for the loss of disaster effected people and striving to relieve theirgrievance necessitates Disaster Management. Disaster Management process,comprehends different periods such as Harm Reduction, Disaster Response andRehabilitation. What is essential in Disaster Management is not the recognition ofthese periods forming Disaster Management but how these tasks are fulfilled.Disaster Management is basically a process of Resource Management. It is aperformance for providing that available resources reach the ones in need by correctmeans and in due time.From the viewpoint of general similarities Disaster Management has with BusinessAdministration, in this study, Human Resources Management in DisasterManagement is stressed.Subjects initially standing out in the study are basically, Development of HumanResources Management, Functions of Human Resources and Manpower PlanningModels. Subsequently, information on Disaster Management is provided andnecessity of Manpower Planning, together with its sub-processes is being clarified.