İstanbul ili mesleki eğitim merkezlerinde yapılan, kuaförlük meslek dalı kalfalık alanı,meslek bilgisi ve pratik uygulama sınavlarının yeterliliğinin incelenmesi
  1. Tez No: 189755
  2. Yazar: FİLİZ YILDIZ ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CELALETTİN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
M.E.M.'lerinde kalfalık sınavlarına giris kosulları adayların eğitim durumlarına, yaslarına, çalısma sürelerine, sigorta pirim günlerine göre değisiklik göstermektedir. Buna bağlı olarak da her aday esit sartlarda sınava girmemektedir. Bu yüzden bilissel davranısları ölçmeye yönelik sınav soruları hazırlanırken güçlükler yasanmakta, psikomotor davranısları ölçmeye yönelik, yaptırılan uygulamalar da yetersiz kalmaktadır. Bu olumsuzlukları saptayabilmek, nedenlerini ortaya koyarak ortak bir paydada sorunlara çözüm bulabilmek amacı ile kalfalık teorik ve pratik sınavların nasıl yapıldığını ve değerlendirildiğini kapsayan bir arastırma yapılmıstır. Bu arastırmada, ?stanbul ilindeki M.E.M.'lerinde, kuaförlük kalfalık sınav komisyonunda görevli öğretmenlere anket çalısması yapılmıstır. Arastırmada betimsel yöntem kullanılmıstır. Veri toplama tekniği olarak anketten faydalanılmıstır. Verilerin analizinde sıklık değiskenleri ile çapraz tablolar hesaplanmıs ve bulgular elde edilmistir. Arastırmaya katkıda bulunan örneklem grubunun demografik özellikleri incelendiğinde; %51,2'sinin brans eğitiminin olmadığı, %43,9'unun usta öğretici kadrosunda çalıstığı, brans eğitimine bakılmaksızın hepsinin meslek derslerini okuttukları görülmüstür. Bilissel davranısların değerlendirilmesi incelendiğinde; Kuaförlük kalfalık sınavlarına eğitim almaksızın katılan öğrencilerin %50'den fazla olduğu, sınav tekniğine %90,2'sinin sınav komisyonlarının karar verdiği, %93,4'ünün objektif testleri kullanmadığı, % 82,9'unun eğitim programındaki konulara dikkat ettiği, % 73,2'sinin sınav sorularını hazırlarken kalfa adaylarının hazırbulunusluk düzeyine önem verdiği görülmektedir. Uygulama sınavlarından çıkan sonuçlar incelendiğinde; ankete katılanların %61'i is puan kartı hazırladığını, %73,2'nin uygulama süresinin yeterli geldiğini, % 82,9'unun uygulamada sözlü tekniğini kullanmadıklarını belirtmistir. M.E.M'lerinde uygulama isi olarak fön ve kesim isleminin %95,1 boya isleminin %14, topuz isleminin %34 yapıldığı ve permanant, röfle uygulamasının ise hiç yapılmadığı belirtilmistir. Tüm M.E.M.'lerinde uygulama sınavlarında oda temsilcilerinin de görev aldığı belirtilmistir. Arastırmamızdaki bulgular ısığında M.E.M.'lerindeki ölçme değerlendirme kriterlerinin gözden geçirilmesinin faydalı olabileceği sonucu çıkarılmıstır.
Özet (Çeviri)
In the Professional?s Training Centre?s the entering conditions for apprenticeship examinations change depending the education levels, ages, working periods, insurance premium days of the candidates. Therefore the examination conditions are different for each candidate There fore troubles are experienced while preparing cognitive behaviours and the applications for measuring pscychomotor are unsufficient. To determine these problem and to find the solutions in a common share a comprehensive study has been conducted including how apprenticeship theoretical and practical examinations are prepared. In this research the teachers chareged for coiffeur examinations performed poll surveys. In the survey descriptive method has been used. The polls are used as data obtaining method. The frequency parameter and cross tables are calculated in analyze of the data and the findings are obtained. When the demographical characteristics of the sample group are observed it is seen that; %51,2 of them have no branch education, %43,9 of them are working in master apprentice staff and all of them has studies profession lectures without considering their branch education. When the evaluation of cognitive behaviours are observed; more than 50 % of the candidates for coiffeur examinations are uneducated, the examination technique is decided by examination commission with a rate of %90,2, the objective test are not used with a rate of %93,4, giving attention to the subjects in the education Schedule with a rate of % 82,9 and 73,2 % of them give importance to readiness of the apprenticeship candidates. When the results of the application examinations are observed it is seen that; %61 of the candidates have prepared work point cart, % 73,2 of them says the time is sufficient, and 82,9 % of them have said they didnt use the oral techniqye in the application. As application works in Professional?s Training Centre?s the fohn and cut application have been performed with % 95,1 , the dyeing with a rate of 14 % and knotting with a rate of % 34, but permanant and rofle have not been performed. In all the Professional?s Training Centre?s the chamber representatives were present. In the light of the findings of our survey we can say that it is better to reevaluate the measuring criteria of Professional?s Training Centre?s.