Hizmet kalitesinin ölçümü ve hizmet kalitesini etkileyen faktörler: Uşak Ticaret ve Sanayi Odası uygulaması
Measuring service quality and factors effecting the service quality: Application of Uşak Chamber of Commerce and Industry
  1. Tez No: 189754
  2. Yazar: NACİ UTKU YUMUŞAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN YEĞİNBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Hizmet Kalitesinin Ölçümü ve Hizmet Kalitesini Etkileyen Faktörler: UşakTicaret ve Sanayi Odası UygulamasıNaci Utku YUMUSAKDokuz Eylül ÜniversitesiSosyal Bilimleri Enstitüsüşletme Anabilim DalıYönetim ve Organizasyon ProgramıHizmet sektörü sadece ülkemizde değil, bütün Dünya üzerinde, malüretimi yapan işletmelerden daha büyük hızla büyüyen bir sektördür. Ancakhizmet sektörü kalite ölçümü, mal üretimindeki kalite ölçümü kadar kolayolmamakta, içerisinde psikolojik, sosyal ve insani değerler barındıran boyutlartaşımaktadır. SERVQUAL modeli de hizmet kalitesini ölçmek için geliştirilmiş,hizmet üreten işletmeler açısından yeni ufuklar açan oldukça yeni ve faydalı birmetottur. Bu tezde, SERVQUAL modeli detaylı olarak açıklanmıştır. Modelkullanılarak Uşak Ticaret ve Sanayi Odası hizmet kalitesi ve hizmet kalitesinietkileyen faktörler somut olarak ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Measuring Service Quality And Factors Effecting The Service Quality: Application ofUSAK Chamber of Commerce And IndustryNaci Utku YUMUSAKDokuz Eylul UniversityInstitute Of Social SciencesDepartment of ManagementThe service sector has rapidly grown than the manufacturing sector in not only ourcountry but also in rest of the world. But, it is very difficult to measure the servicequality using the measures the manufacturing sector, because service sector includespsychological, social and humanistic factors. For this purpose, the SERVQUAL modelhas been developed for measuring of the service quality. In this thesis, SERVQUALmethod is deeply explained. The service quality of the Usak Chamber of Commerce andIndustry and the factors, related with service quality are measured using this model.