Konfeksiyon sektöründe işgücü eğitimi sorunu:Balgat örneği
The problem of workforce training in ready-made clothes sector: the example of Balgat
- Tez No: 189756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Teknik Eğitim, Clothing Industry, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Araştırmada konfeksiyon işletmeleri sahiplerine yönelik olarak yapılan anket çalışmasında sektörün yapısal özelliklerinin yanı sıra içinde bulundukları temel problemler ve kalifiye işgücü sorunu ele alınmaya çalışılmaktadır. Araştırmanın literatür kısmı sektörün temel yapısal özelliklerini ve sorunlarını ele almakla birlikte araştırma sonucunda ortaya çıkan ve en önemli sorun olarak ortaya konulan kalifiye işgücü eğitimine yönelik şimdiye kadar yapılmış çalışmaları, ilgili kanun ve düzenlemeleri ve çözüme yönelik önerileri kapsamaktadır. Araştırmanın örneklemini, Ankara ili Balgat bölgesindeki 50 konfeksiyon imalat işletmesi oluşturmaktadır. Anket çalışması sorumlu yöneticilere yönelik hazırlanmış olup alınan cevaplar işletmenin sorunlarını direkt yansıtma özelliği taşımaktadır. Araştırmada evrenin tümüne ulaşılamadığı için araştırma örneklem üzerinde yürütülmüştür. Yapılan anket çalışmasının sonuçları tablo ve grafikler halinde sunulmuştur. Araştırma sonucunda; 1) Hızla gelişen teknolojiye uyum sağlayabilmek, gelişmiş ülkelerin gelişmişlik ölçüleri olarak ortaya koydukları kalifiye insanlardan oluşan eğitilmiş toplum, imalat sanayisi gelişmiş üreten toplum hedefine ulaşabilmek için, global dünyada işletmeler arası rekabetin iyice arttığı uluslar arası pazarlarda yer edinebilmek ve rekabet edebilmek için bütün sektörlerde olduğu gibi konfeksiyon sektöründe de iyi eğitilmiş uzman bireyler yetiştirmek gerekmektedir. 2) Araştırma, devletin kalifiye işgücü eğitime yönelik yaptığı son düzenlemelere bakıldığında problemin çözümüne yönelik ortaya koyduğu literatür taraması açısından önem arz etmektedir. İlgili yönetmelikle ortaya atılan çözüm önerileri ile sektörün ihtiyaçları tam olarak örtüşmektedir. Bu da araştırmanın ortaya koyduğu bulguların önemine vurgu yapmaktadır Araştırma sonunda ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the problems being faced by the ready-made clothes sector and the problems related to qualified workforce are researched as well as the structural features of the sector through the questionnaire administered to the owners of ready-made clothes companies. In addition to the basic structural features of the sector and the related problems, the literature section of the research involves the studies carried out so far about qualified workforce training, which was found to be the most important problem as a result of this study, as well as the related laws, regulations and recommendations for the solution of this problem. Target population of the study is 50 ready-made clothes manufacturing companies located in Balgat district of Ankara. The questionnaire was prepared for being administered to responsible managers of the companies. Also, questionnaire responses are prepared in a way to directly reflect the problems of the companies. Since all the target population of the study could not be contacted, the study was carried out by means of sampling. Results of the questionnaire are shown in tables. As a result of the research study, it was found that: 1. As well as all other sectors, it is necessary to develop well-educated, expert individuals in the ready-made clothes sector to be able to accommodate to the rapidly developing technology; to be able to attain the level of a well-educated society that consists of qualified people as is put forth by the developed countries as an indicator of development; to be able to attain the objective of being a productive society with a developed manufacturing industry; to be able to obtain a place in the international markets, where competition between the companies are quite intense in the global world and to be able to compete with them. 2. When the latest regulations by the state related to qualified workforce are considered, the research study is important with regards its literature survey written in a way to contribute to the solution of the problem. The needs of the sector completely overlaps with the recommendations for solution put forward by the related regulation, which reiterates the significance of the findings of this research study. This research study also includes recommendations of the researcher based on the problems found out as a result of the study itself.