Sınıf öğretmenlerinin yapılandırmacı yaklaşım temelli yeni matematik programının uygulanması sürecinde karşılaştığı sorunlar ve bu sorunların çözümüne yönelik çözüm önerileri
The problems that the primary education teachers face during the application of constructive approach based new mathematical program and the proposal for the solutions of these problems
- Tez No: 189799
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECİP BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
İlköğretim okullarında uygulamaya başlanan 2005 Matematik Programı,programın yapısında ve uygulanmasında birçok yenilik getirmiştir.Bu araştırmayla öğretmenlerin yeni programın getirdiği yeniliklere uyumsürecinde yaşadıkları sorunların belirlenmesi ve öğretmenlerin bu programa ilişkinbeklentilerinin ve isteklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle betimselaraştırma yöntemi kullanılmıştır.Araştırmanın verilerini toplamak amacıyla hazırlanan ?Yeni MatematikProgramının uygulanması sırasında yaşanan sorunlar ve sorunların çözümlerineyönelik çözüm önerileri? anketi, İzmir merkez ilçelerinde yer alan 20 ilköğretimokulunda, 226 sınıf öğretmenine uygulanmıştır.Anket ile elde edilen verilerin istatistik analizleri SPSS 11 programıylayapılmıştır. Alt problemlerin istatistiksel analizinde t-testi, One-way Anova,Kruskal-Wallis, Tukey Önemlilik testi ve KiKare testi kullanılmıştır.Araştırma sonunda elde edilen bulgulara göre sınıf öğretmenlerinin 2005Matematik Programına olumlu baktıkları ancak uygulamada bazı sorular yaşadıklarısonucuna varılmıştır. Programı daha etkin bir şekilde uygulayabilmeleri için örnekuygulamaların verilmemesi ve programın uygulanması sırasında kullanılacak araç-gereç ve materyallerin karşılanamaması öğretmenler tarafından en çok vurgulanansorunlar olmuştur.
Özet (Çeviri)
The new mathamethics program taught in primary schools in the year 2005for the first time has brought about changes in structure and implementation.The objective of this research is to identify teachers? problems in adapting toaforementioned change as well as their expectations and demands regarding theprogramme. So survey search model is used for this resarch.A survey titled ?Problems encountered in the implementation of the newmathemethics program and suggestions for related solutions?. The survey wasadministered in 20 primary schools in the city of İzmir with 226 teachersparticipating.SPSS 11 software was used to analyze collected data. Subproblems wereanalyzed by using t-test, One-way Anova, Kruskal-Wallis, Tukey HSD and Chisquare tests.It was determined that teachers optimistic about the program although theyencountered some problems implementing it. The lack of sample applications andthe lack of course material or necessary supplies were pointed out as the mostimported shortcomings of the program.