The vocabulary learning strategies employed by ninth graders and relations with their personal characteristics
Dokuzuncu sınıf öğrencilerinin kullandığı sözcük öğrenme stratejileri ve bireysel özellikleriyle ilişkiler
  1. Tez No: 189802
  2. Yazar: AYŞE AY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR ALTUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmanın amacı dokuzuncu sınıf öğrencileri tarafındankullanılan sözcük öğrenme stratejileri ve bunların öğrencilerin kişiselözelikleriyle olan ilişkisini araştırmaktır. Ayrıca, bu araştırma, dokuzuncusınıf öğrencilerinin kullandığı sözcük öğrenme stratejilerinin, cinsiyet,anne ve babanın eğitim durumu, ailedeki kız ve erkek kardeş sayısı,annenin ve babanın mesleği, ailenin ekonomik durumu, İngilizcedersindeki başarı ve evdeki bilgisayar ve ayrı bir çalışma odasıdeğişkenleri açısından anlamlı bir ilişki gösterip göstermediğiniaraştırmayı amaçlar.Bu araştırma inceleme ve araştırma yöntemine dayalı betimselbir çalışmadır. Araştırmanın katılımcıları İzmir ilinde bulunan Buca HocaAhmet Yesevi Lisesi'nin tüm dokuzuncu sınıf öğrencilerindenoluşmaktadır. Bu araştırmaya 504 öğrenci katılmıştır.Dokuzuncu sınıf öğrencileri tarafından kullanılan sözcüköğrenme stratejileri ile bunların öğrencilerin kişisel özellikleriyle olanilişkisini araştırmak amacıyla, veriler ?Kişisel Bilgi Formu? ve ?SözcükÖğrenme Stratejileri Envanteri? uygulanarak toplanmıştır. ?SözcükÖğrenme Stratejileri Envanteri? Sabriye Şener (2003) tarafındangeliştirilmiştir.Frekans, Ortalama, Yüzde, Standart Sapma Teknikleri, t-testi,Varyans Çözümlemesi ve LSD testi kullanılarak yapılan veriçözümlemeleri sonucunda, dokuzuncu sınıf öğrencilerinin kullandığısözcük öğrenme stratejileri ile annenin mesleği arasında anlamlı bir ilişkisaptanmıştır. Dokuzuncu sınıf öğrencilerinin kullandığı sözcük öğrenmestratejileri diğer değişkenler tarafından incelendiğinde ise, sözcük öğrenmestratejileri ile, cinsiyet, anne ve babanın eğitim durumu, ailedeki kız veerkek kardeş sayısı, annenin ve babanın mesleği, ailenin ekonomikdurumu, İngilizce dersindeki başarı ve evde bilgisayar ve ayrı bir çalışmaodası olup olmaması açısından anlamlı bir ilişki saptanamamıştır.Bu çalışma aynı zamanda okuyucuyu dokuzuncu sınıföğrencilerinin en çok ve en az kullandığı sözcük öğrenme stratejilerihakkında aydınlatmaktadır. Bu araştırmanın sonucunda, dokuzuncu sınıföğrencilerinin en çok kullandığı sözcük öğrenme stratejilerinin ?Dahaönceden öğrendiğim bir sözcüğün açıklamasını duyarsam veya okursam,bildiğim o sözcüğü hatırlarım?, ?Bir sözcüğün anlamını resimli sözlüktenbulursam, onu daha iyi öğrenirim.?, ?Bir sözcüğün anlamını bilmiyorsam,İngilizce-Türkçe sözlük kullanırım.? stratejileri olduğu saptanmıştır.Diğer taraftan, araştırma sonucuna göre, en az kullanılansözcük öğrenme stratejilerinin ise, ?İngilizce günlük tutarım.? , ?İngilizceve Türkçe anlamlarını yazdığım küçük kâğıtları nereye gidersem yanımaalırım.? , ?Bir sözcüğün anlamını öğrenmek için sadece İngilizce yazılmışsözlük kullanırım.? oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the vocabularylearning strategies employed by ninth graders and relate them with theirpersonal characteristics. This study also aims to find out whether or not thevocabulary learning strategies employed by ninth graders demonstratesignificant differences in terms of gender, educational backgrounds of thefather and mother, the numbers of the brothers and sisters in the family,the occupation of the mother and father, income of the family,achievement in English, having a computer and room at home.This is a descriptive study which is based on survey searchmethodology. The sample of this research includes all the ninth graders ofBuca Hoca Ahmet Yesevi High School, İzmir. 504 ninth graders whoselevel of proficiency is elementary participated in this study.In order to investigate the relationship between the vocabularylearning strategies employed by ninth graders and their personalcharacteristics, the data have been acquired through the administration of apersonal information form and vocabulary learning strategiesquestionnaire. The vocabulary learning strategies questionnaire in whichthe statements are based on Schmitt?s (1997) taxonomy was developed byŞener (2003).As a result of data analyses gained by means of the statisticaltechniques frequency, arithmetic mean, percentage, standard deviation, t-test, the analysis of variance and LSD test, it has been found that thevocabulary learning strategies employed by the ninth graders varysignificantly in terms of mother?s occupation. As for the analysis of thevocabulary learning strategies employed by the ninth graders in terms ofother variables, it has been found that the vocabulary learning strategiesused by the students do not vary significantly in terms of gender, mother?seducational background, father?s educational background, the number ofbrothers and sisters in the family, father?s occupation, economic conditionof the families, achievement in English in the first term of the year, havinga computer at home, having a room at home.This research also enlightens the reader about the mostfrequently and the least frequently used vocabulary learning strategies byninth graders. As a result, it can be seen that the three most frequently usedvocabulary learning strategies are strategy 43 ?When I read or hear theexplanation of a word, I remember the word I have learned before.? (M=3.9802), strategy 25 ?I learn the meaning of a word better when I look itup in a picture dictionary.? (M=3.8829), and strategy 12 ?When I do notknow the meaning of a word, I use a bilingual dictionary.? (3.8651).On the other hand, the three least frequently used vocabularylearning strategies are strategy 60 ?I keep a diary in English.? (M=1.9246), strategy 52 ?I take the cards which contain English words on oneside and Turkish meaning on the other side.? (M= 2.1865), and strategy 13?When I do not know the meaning of a word, I use a monolingualdictionary.? (M= 2.2639).