A study on the correlation between the learning strategies of the 4th and 5th graders and those in the textbook.
İlköğretim 4. ve 5. sınıflarda okutulan İngilizce ders kitabındaki öğrenme stratejileri ile öğrencilerin öğrenme stratejileri arasındaki uyum üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 189804
  2. Yazar: ZAHİDE SEZİN ERTEKİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERYAL ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada sosyo-ekonomik olarak farklı olan söz konusu ilköğretim okullarında okuyan 4.ve 5. sınıf öğrencilerin öğrenme stratejilerinin ortaya çıkarılması ve bu stratejilerle okuduklarıders kitabı arasında uyum olup olmadığının bulunması, uyum olmaması durumunda, mantıklıve uygulanabilir çözüm önerileri getirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmamızın örneklemini,İzmir ili Balçova ilçesinde bulunan, farklı sosyo-ekonomik seviyedeki, rasgele seçilmiş, 3İlköğretim Okulu'nda eğitim gören, toplam 306 öğrenci oluşturmuştur. Bu öğrencilerearaştırmacının kendisi tarafından geliştirilen 32 maddelik ?Öğrenme Stratejileri Anketi?uygulanmıştır. Hazırlanan bu ankette, öğrencilerin kullandıkları öğrenme stratejileri Bellek veBilişsel, Sosyal, Bilişüstü ve Duyuşsal olarak başlıca üç grupta ele alınarak incelenmiştir.Araştırmamızın devamında yapılan uygulamalardan elde edilen veriler, konununuzmanlarınca, bilgisayar destekli olarak, SPSS istatistik paket programı kullanılarakçözümlenmiş ve özetle şu sonuçlara varılmıştır: Öğrencilerin kullandıkları öğrenme stratejileriile okudukları ders kitabı arasında bir uyum yoktur. Ayrıca öğrencilerin kullandıkları öğrenmestratejileri ile öğrencilerin cinsiyetleri arasında önemli bir farklılık yoktur. Sosyo-ekonomikdüzeye gelince öğrenme stratejilerinin en fazla kullanıldığı okul sosyo-ekonomik olarak endüşük olan iken, en az kullanıldığı okul sosyo-ekonomik olarak en yüksek okuldur. Ayrıcaöğrencilerin kullandıkları öğrenme stratejileri ile eğitim gördükleri sınıf arasında önemli birfarklılık yoktur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to find out the learning strategies of the 4th and 5th graders insocio-economically three different Primary Schools and the correlation of these strategies andthose in the textbook; and to bring out logical and applicable suggestions for the solutions ofthese problems. Totally 306 students, attending the randomly chosen 3 Primary Schoolslocated in the centrum of İzmir, Balçova, formed the sample of the research. ?LanguageLearning Strategies Scale?, including 32 test items was administered to the students by theresearcher, herself. In the scale prepared, the learning strategies that are used by the studentsin their foreign language learning, were put into three main groups; Memory and CognitiveStrategies, Social Strategies, Metacognitive and Affective Strategies.The data obtained were analyzed in terms of the computer assisted SPSS statistical packetprogram and the following results were reached: There is not a correlation between thelearning strategies of the students and those in the textbook. In addition, there is not asignificant difference between the learning strategies of the students and their gender.Considering socio-economical levels, whereas socio-economically low school students uselearning strategies the most, socio-economically high students use the learning strategies theleast. In addition, there is not a significant difference between the learning strategies of thestudents and their classes.