The effective techniques in teaching speaking
İngilizce konuşma öğretimindeki etkili teknikler
  1. Tez No: 189805
  2. Yazar: ÖZGE ZEYTİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KADİM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı İngilizce konuşma becerisi öğretilirken kullanılanmetotların ne kadar etkili olduğunu bulmak, öğrencilerin İngilizce konuşmabecerisinde ne kadar başarılı olduklarını saptamak ve İngilizce öğretmenlerininkonuşma öğretimindeki rollerini araştırmaktır.Araştırmanın örnekleminde yer alan katılımcılar DEÜ ve EÜ Yabancı DillerY.O. İngilizce Hazırlık Programına devam eden orta düzey lisans hazırlıköğrencileridir.Veri toplama işlemi, anket ve mülakat uygulanarak yapılmıştır. Ankete DEÜden 229 kişi ve EÜ den 195 kişi katılmıştır. Mülakat ise 40 kişinin katılımıylayapılmıştır.Verilerin çözümlenmesi için kullanılan frekans, ortalama ve yüzdeleröğrencilerin İngilizce konuşma becerisinde başarılı olmayı istemelerine rağmenbaşarısız olduklarını göstermektedir. Bunda kaygı düzeylerinin yüksek olması etkiliolmaktadır. Sözlü mülakat sonuçları öğrencilerin derste en rahat oldukları zamanınİngilizce oyun oynadıkları zaman olduğunu ortaya çıkarmıştır.İngilizce konuşma becerisi öğretilirken kullanılan metot ve tekniklerinöğrencilerin bu beceriyi öğrenmesine pozitif yönde katkıda bulunduğu ancak bununyeterli olmadığı saptanmıştır.Konuşma becerisini öğreten öğretmenlerin öğrencilere karşı sergilemekteoldukları tavır, davranış ve tutumları öğrenciler tarafından takdir edilmekte ancak buİngilizce konuşma becerisinde başarısız oldukları gerçeğini değiştirmemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate how effective the methods ofteaching speaking are, and how successful the students are in speaking English. Andalso this study aims to find out the role of the language teacher in teaching speaking.The participants in the sample group of this study were intermediate levelundergraduate preparatory program students at the School of Foreign Languages atDEU and EU.The data were obtained by two instruments, a questionnaire and oralinterview. The questionnaires were distributed to 229 students from DEU and 195students from EU. In oral interview, 40 students participated.The data analysis conducted by means of frequency, mean and percentagerevealed that the students are unsuccessful in speaking English although they arehighly eager for having this skill. High anxiety level is an important factor in thisfailure. The findings of oral interview demonstrated that the students only feelthemselves not irritated while playing games.The techniques and the methods used in teaching speaking in English assistlearning this skill positively but it is confirmed that this is not enough.The attitudes, manners and behaviour of the language teachers who teachspeaking English to the language learners are appreciated by the students; however,this does not change the reality that they are unsuccessful in speaking English.