The relationship between the learning style preferences of undergraduate English preparatory program students, the listening comprehension strategies, and achievement
Lisans İngilizce hazırlık öğrencilerinin öğrenme biçemleri, dinlediğini anlama stratejileri ile başarıları arasındaki ilişkiler
- Tez No: 189806
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KADİM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, ngilizce lisans hazırlık programı öğrencilerinin algısal öğrenmebiçemleri, dinlediğini anlama stratejileri ile dinlediğini anlama başarıları arasındaki olasıilişkileri araştırmaktır. Ayrıca bu çalışmada, katılımcıların algısal öğrenme biçemtercihlerinin, dinlediğini anlama stratejilerinin ve dinlediğini anlama başarılarının cinsiyete vedevam edilecek lisans programının eğitim diline göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğisaptanmaya çalışılmıştır.Araştırmanın örnekleminde yer alan katılımcıların tamamı Dokuz Eylül Üniversitesi,Yabancı Diller Yüksekokulu ngilizce Hazırlık Programı'na devam eden orta düzey lisanshazırlık öğrencileridir.Veri toplama işlemi, kişisel bilgi formu, Reid (1987) tarafından geliştirilen,Tabanlıoğlu (2003) tarafından Türkçe'ye çevirilen, ?Algı le lgili Öğrenme Stilleri TercihAnketi?, Gerçek (2000) tarafından geliştirilen ? ngilizce Dinleme Stratejileri Envanteri? veMichigan Üniversitesi, ngiliz Dili Enstitüsü (1983) tarafından geliştirilen ?DinlediğiniAnlama Testi? kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Verilerin çözümlenmesi için kullanılan frekans, ortalama, yüzde, standart sapmateknikleri ile t-test ve Pearson korelasyon testi, algısal öğrenmeyle ilgili olarak katılımcılarınen sık işitsel ve dokunsal öğrenme biçemlerine dair ifadeleri tercih ettiklerini ortayakoymuştur. Diğer taraftan, katılımcılar tarafından en az tercih edilen ifadeler, bireyselöğrenme, görsel öğrenme ve grupla öğrenme ile ilgili ifadeler olarak saptanmıştır. Bununlabirlikte, yapılan istatistiksel çözümlemeler, kadın katılımcıların algı ile ilgili öğrenme biçempuanlarının erkek katılımcıların puanlarına göre daha yüksek olduğunu göstermiştir.Ayrıca, araştırma bulguları katılımcıların dinleme derslerinde yaygın olarakgösterdikleri davranışların `açıklama isteme', `öğrenme konusunda öz düzenleme/planlama've `anlama denetimi' stratejileri ile ilgili olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between the perceptual learningstyle preferences of the undergraduate preparatory program students, the listeningcomprehension strategies and achievement, and to determine whether the perceptual learningstyle preferences, the listening comprehension strategy use and achievement of theparticipants indicate statistically significant differences with regard to gender and thelanguage medium of education after preparatory program.The participants in the sample group of this study were intermediate levelundergraduate preparatory program students at the School of Foreign Languages at DokuzEylül University, Izmir.The data were obtained by four instruments, namely a personal information form, theTurkish version of ?the Perceptual Learning Style Questionnaire (PLSQ)? developed by Reid(1987), translated by Tabanlıoğlu (2003), ?the Listening Comprehension Strategy Inventory(LCSI)? developed by Gerçek (2000), and lastly, ?the Listening Comprehension Test (LCT)?developed by English Language Institute, the University of Michigan (1983).The data analysis conducted by means of frequency, mean, percentage, standarddeviation techniques, t-test, and the Pearson?s product correlation coefficient revealed that themost frequently reported preferences for perceptual learning were related to `auditory? and`tactile? learning styles. On the other hand, the least frequently reported preferences wererelated to `individual learning?, `visual learning? and `group learning? styles. Moreover, whenthe perceptual learning style preferences of the participants were analyzed with regard togender, it was found that female participants have significantly higher perceptual learningstyle scores than their male counterparts.In addition to this, the findings were indicated that the most common behaviors displayed bythe participants were related to `asking for clarification?, `arranging/ planning one?s ownlearning? and `comprehension monitoring? strategies.