Tarihsel mekanlarda keşfederek öğrenme yoluyla sosyal bilgiler öğretimine yönelik öğrenci görüşleri
Students'ideas about teaching social studiea at historical places through discovery learning
- Tez No: 189836
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DOĞAN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu araştırmanın amacı; tarihsel mekânlarda keşfederek öğrenme yoluylagerçekleştirilen sosyal bilgiler derslerinde öğrencilerin, nasıl bir süreç yaşadıklarını,neler hissettiklerini, bilgiyi nasıl işlediklerini ortaya koyacak görüşlerini belirlemektir.Araştırma 3 aşamadan oluşmaktadır:a) Araştırmada kullanılacak tarihsel mekânın seçilmesi ve düzenlemelerinyapılması: Bu araştırmada tarihsel mekân olarak zmir Alsancak Tren Garı, TCDD 3.Bölge Müdürlüğü Müzesi ve Atatürk Özel Vagonu seçilmiştir. Araştırmacı TCDD 3.Bölge Müze'sinin oluşturulmasında aktif rol oynamıştır.b) Seçilen mekânda keşfederek öğrenme ilkelerine göre etkinliklerinhazırlanması ve denenmesi: Araştırmada kullanılacak etkinlikler 2004-2005 eğitimöğretim yılında hazırlanarak pilot çalışması yapılmıştır.c) Öğrencilerin yaşadıkları sürecin betimlenmesi için bir ilköğretim okuluylahazırlanan etkinliklerin denenmesi: zmir'in Buca lçesine bağlı Ufuk lköğretimOkulu 7. sınıf öğrencileriyle iki ay süren nitel bir çalışma yapılmıştır.Araştırmada ana veri toplama tekniği olarak mülakatın yanında bütüncül çokludurum deseni kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama teknikleri,yapılandırılmış mülakat, odak grup mülakatı, video ve ses kayıtları, yapılandırılmış veyapılandırılmamış gözlem, araştırmacının yansıtıcı günlüğü, öğrenci ürünleri veokulun dokümanlarıdır.Araştırmanın sonunda öğrencilerin, sosyal bilgiler dersindeki akademikbaşarıları ne olursa olsun, tarihsel mekân ve müzedeki etkinliklere istekli olarakkatıldıkları gözlenmiştir. Tarihsel mekânlarda duyu organlarını kullanarak bilgiyiyapılandırdıkları, kız öğrencilerle erkek öğrencilerin farklı etkinliklerden hoşlandıklarıortaya çıkmıştır. Tarihsel mekânlarda kanıtlar yoluyla küçük sosyal bilimciler gibiçalışan öğrencilerin sosyal tarihle tanışmalarını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is explain and examine what students feel, think and how theyconstruct their understanding while learning social studies by discovery learning at historicalplaces. This study consist of three parts:a) To chose historical place for doing the research: Alsancak Train Station, TCDDRailway Museum and Atatürk?s Special Carriage were choosen. The researcher took activelyparts in the process of foundation of TCDD Railway Museum.b) To prepare end examine educational materials which are suitable for thediscovery learning: Educational materials were prapered and then piloted with some students.c) Make a research: Ufuk Primery School 7. grades were participated theresearch for the time of two months.Qualitative research methods were used to ansver research questions The researchmethods are; interview, focus group interview, video end voice records, observation,participle observation, students works and, schools documans,At the end of the study; it had been observation that what ever the pupils? academicalssuccess on social studies, they had joined the activity voluntary. It appeared that, the pupilshad constructed the information by sensorly also the girl pupils had enjoyed differentactivities than the boy pupils. The study had supplied to introduce the pupils who had studiedas junior social scientists in historical places with historical evidences.