Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden beş-altı yaş çocuklarının görsel algılama davranışları ile öğretmen davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
A study of the relationship between visual perception behaviour of the children, attending preschool education instituations, with age five-six, and teacher behaviour
  1. Tez No: 189934
  2. Yazar: AYŞE NUR ŞAHİN ARI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADALET KANDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Psychology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada anaokulu ve anasınıflarına devam eden beş- altı yaş çocuklarında cinsiyet, doğum sırası, kardeş sayısı, anne- baba öğrenim durumları, anaokulu- anasınıfı öğretmenlerinin yaşı, öğrenim durumları, hizmet süresi gibi değişkenlerin çocuklardaki görsel algılama davranışlarında farklılık yaratıp yaratmadığı ;öğretmen davranışlarının çocuklardaki görsel algılama davranışında etkili olup olmadığı değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Ankara il merkezinde bulunan, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı yirmi yedi anaokulu ve anasınıfında görev yapan 100 öğretmen ve bu okullara devam eden 300 anasınıfı ve anaokulu çocuğu oluşturmuştur. Bu araştırmada çocuklara ?Kişisel Bilgi Formu? ile Frostig Görsel Algı Testi, öğretmenlere ise Kişisel Bilgi Formu ve OHDİDA uygulanmıştır. Toplanan tüm verilerin analizinde Tek Yönlü ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi Testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi P? 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, öğretmen davranışlarının çocuklardaki görsel algılama davranışlarına küçük ölçekte pozitif bir etkisinin olduğu, fakat bu etkinin anlamlı düzeyde olmadığı belirlenmiştir (P> 0.05). Araştırma sonuçlarına dayalı olarak araştırmacı tarafından çeşitli önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study has been carried out with the aim of evaluating whether variables as five-six aged children?s gender, age, birth order, number of siblings, parents education level, ana preschool teacher?s age, education level, period of work created differences in preschool teacher?s behaviours and five- six aged childrens visual perceptions, and whether preschool teacher?s behaviours were effective on children?s visual perception.The teachers, employed in the schools,affiliated with Ministry of Education in Ankara province, and students in those schools has created the search sampling is composed of space 100 teachers employed in 27 schools affiliated with Ministry of Education, in Ankara province and 300 students attending those schools. In the search ?a general information form? to identify the students? and parents?charecteristics, and Frostig Developmental Visual Perception Test was conducted to the students and OHDİDA was applied to teachers, In analyzing overall data one way Annova, Pearson Product Correlation tests were used. The significance level is accepted as P? 0,05. It has been determined that the teachers behaviours towards children has a small positive correlation to the students visual perception behaviour (P>0,05). It has also been determined that teachers behaviours points made no difference from the points of children?s visual perception behaviour. In the light of the research result;some suggestions have been made to parent of the children, teachers, and various institutions.