İlköğretim okulları 2. sınıf hayat bilgisi dersinde müzik destekli öğretim yöntemleri kullanılmasının öğrenci kazanımlarına etkisi (Ankara Altınordu İlköğretim Okulu örneği)
The effect of using music aided teaching methods in second grade general studies class in primary education
- Tez No: 189963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. MERAL TÖREYİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, müzik destekli öğretim yöntemlerinden yararlanarak, İlköğretim okulları 2. Sınıf Hayat Bilgisi dersinde kazanımlara daha etkili ulaşmanın mümkün olup olmadığını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada müzik destekli öğretim yönteminin, öğrencinin ders içindeki kazanımına etkisi incelenmiştir. Bu amaçla 2005-2006 Eğitim-Öğretim yılı birinci döneminde Ankara ili Sincan ilçesine bağlı Altınordu Layika Akbilek İlköğretim Okulunda deneysel çalışma gerçekleştirilmiştir.Araştırma iki deney ve iki kontrol grubu ile yapılmıştır. Deney grubu ile müzik destekli öğretim, kontrol grubu ile müziksiz öğretim yapılmıştır. Deney öncesi öğrencilere tanıma formu uygulanmış, form sonuçlarına göre deney ve kontrol sınıfları belirlenmiştir. Araştırmada örneklem olarak kullanılan deney ve kontrol gruplarına öntest ve sontest uygulanmıştır.Müzik destekli öğretim başarısının daha etkili bir öğretim yöntemi olup olmadığının saptanması için; yüzde ve frekans ile istatiksel analizde ?tek yönlü varyans analizi (ANOVA)? ve ? tek faktör üzerinde tekrarlı ölçümler için iki faktörlü ANOVA? testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, müzik destekli öğretim yönteminin, müziksiz öğretim yöntemine göre öğrencinin kazanım başarısını arttırdığı saptanmıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda, sınıf öğretmenlerine müzik destekli eğitimi, öğretim yöntemi olarak kullanmaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out the possibility of increasing learning levels by utilizing music based education methods. It searches a correspondence between learning and utilization of music. An experiment has been carried out in Altınordu Layika Akbilek Primary School in Sincan, AnkaraTwo control and two test groups have been used in this research. Test groups have been taught using music and the control group have been taught wihout using music. A survey for student analysis has been carried out, by which test and control groups have been assigned. In this study pretest and posttest are used to control and experiment grups.For measuring significance of music in learning, analysis of variance (ANOVA) and nested design ANOVA techniques have been used.The result of the study is that using music increases the learning level of students compared to not using music. This leads to the suggestion of using more music in teaching methods to primary school teachers.