İşletmelerde stok kontrolü ve raf yükü maliyetinin bir sanayi işletmesinde incelenmesi
The analysis of the stock control and the cost of shelf load in the industrial companies (industrial undertakings)
- Tez No: 190004
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT TOKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İŞLETMELERDE STOK KONTROLÜVE RAF YÜKÜ MALİYETİNİNBİR SANAYİ İŞLETMESİNDE İNCELENMESİASLI KAYAÖZETÜretim yönetimi, işletmenin işlevlerinden birisidir. Bu işlev, diğer işlevlerinkaynağını, temelini oluşturur. Bu nedenle, üretim yönetimi esnasında karşılaşılacak sorunlarınöncelikle ele alınması ve üretim yönetimine büyük önem verilmesi gerektiğini, işletmelerimizilke edinmelidir. İşletme işlevlerinin yerine getirilebilmesi ve verimliliğin düşmemesi içinörgütler, kontrol sistemlerini çalıştırmaları gerekmektedir.İşletmelerin başarısını ve karlılığını etkileyen önemli faktörlerden biri, hiç şüphesizstokların uygun düzeyde bulundurulmasıdır. Az stok, üretimi aksatabileceği gibi, fazla stokbulundurmak da depolama, sel baskını, yangın, bozulma, demode olma, üretim maliyetinikarşılayamama gibi işletmeye maliyet yükleyen durumlarla karşı karşıya gelinmesi de sözkonusudur. İşletmeler açısından stok bulundurmanın temel amacı işletmenin başarısını vekarını arttırmaktır. Stok bulundururken, üretim maliyetinin yanında depoda veya rafta kaldığısüre içerisinde bir birim ürünün işletmeye yükleyeceği bekleme maliyeti vardır. İşletmelerdebinlerce kalem ürün üretilmesiyle her birim için üretim ve bekleme maliyetleri kümülatifmaliyet birikimine neden olacaktır. İşletmeler bu maliyetleri, karşılayabilmek için bankafonlarına bağlanacak ve sermayesini azaltıcı bir etki yaratacaktır.Bu çalışmanın birinci bölümünde; stok kontrolüne ilişkin kavramlar açıklanmıştır.İkinci bölümünde; işletmelerde stok kontrolünde `kontrol işlevi ve yapısı'incelenmiştir.Üçüncü bölümünde; işletmelerde stok kontrolünün mali durum, yönetim kararları veişletme ekonomisine etkisi incelenmiştir.Dördüncü bölümünde; Esvit Seramik'te rafta veya depoda bekleyen bir birim ürününişletmeye olan maliyeti incelenmiş, Excel programı ile yorumları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE ANALYSIS OF THE STOCK CONTROL AND THE COST OF SHELF LOADIN THE INDUSTRIAL COMPANIES. (INDUSTRIAL UNDERTAKINGS)ASLI KAYAABSTRACTProduction management is one of the enterprise?s functions. This function constitutesthe source and base of other functions. For this reason, our enterprises should consider thepriority of the problems occur during the production management and giving importance toproduction management as a principle. Organizations must operate their control systems forthe enterprises to carry out their functions and not to decrease the productivity.One of the important factor affecting the enterprises? success and productivity isundoubtedly to keep the stocks in proper level. While the production may be delayed with lessstock, there is also a possibility to meet situations that cause cost for the enterprise such asstoring, flood, fire, corruption, becoming out of fashion, etc. with over stock. Basic aim of thestock for the enterprises is to increase the success and productivity of the enterprise. Inaddition to production cost, a single item brings about extra cost during the period it is kept instock. Thousands of items each of which has its own production and stock cost lead acumulative cost accumulation. This, in turn, causes corporations to use funds from bankswhich will eventually lead to capital reduction.In the first part, of this study place and importance of control function in theorganization for the enterprises are told.In the second part, control concept and control functions in the organizations areanalyzed.In the third part, to analyze the effecting of stock controlling that which themanagement decision, financial situation and the economy of administration.In the fourth part, optimal stock level in Esvit Ceramic factory is determined by theExcel programming and explanations are given on production and waiting costs loaded on theorganization with over stock.