Toplumsal değerler ve çalışanların iş doyumu arasındaki ilişki: Ampirik bir uygulama
The relation between social values and job satisfaction of the workers: An ampiric practise
- Tez No: 190005
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT TOKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
TOPLUMSAL DEĞERLER VE ÇALIŞANLARIN Ş DOYUMU ARASINDAKL ŞK : AMP R K B R UYGULAMABerkan ERSOYÖZETToplumdaki bireylerin birlikteliklerini ve toplumların gelecek nesillereaktarılmasını sağlayan kültürün merkezinde değerler yer almaktadır. Bir toplumdakikültürün güçlü olması, toplumda geçerli olan değerlerin bireyler tarafındanpaylaşılmasına bağlıdır. Güçlü kültür ve sağlam temellere oturtulmuş değerler,toplumun ve alt birimlerinin (örgüt, grup, birey) karakteristiğini yansıtan en önemlietmenlerdendir.Toplumsal değerler, bir kültür içinde bireylerin davranışlarına yön veren,bireylerin diğer bireyleri yargılama ve değerlendirmelerinde ölçüt olan ve soyut birözelliğe sahip olan en önemli kültür öğesidir. Dolayısıyla kültürün toplumdakietkinliğinin sürmesi, değerlerin toplum bireylerince paylaşılma derecesine bağlıdır.ş doyumu, bir örgütte çalışanların işleri ile ilgili olumlu tutumlarıdır. şdoyumu, örgüt-beşeri etmen uyumunun örgüt ve çalışanlar yararına işletilebilmesinisağlamaktadır. Bir örgütte iş doyumunu etkileyen etmenler arasında; işin özelliği, ücretdüzeyi, çalışma koşulları, yükselme olanakları vb. bulunmaktadır. Bir örgüttekiçalışanlar, bu etmenlerin büyük çoğunluğundan memnunsalar, işlerinden doyumsağladıkları ifade edilebilir.Bu araştırma, toplumsal değerlerin iş doyumu üzerinde etkisinin olupolmadığının belirlenmesine yöneliktir. Dolayısıyla araştırmada, toplumsal kültüriçerisinde kabul edilen değerlerin işletme örgütleri içinde etkin olup olmadıkları vehangi değerlerin çalışanların iş doyumuna katkı sağladığı belirlenmektir. Bu yolla, biryandan örgütteki güçlü kültürün etkisi belirlenirken, diğer yandan kültür içerisindehangi değerlerin çalışanların iş doyumlarını arttırdığı veya azalttığı belirlenerek örgütyönetimlerine bilgi sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
THE RELATION BETWEEN SOCIAL VALUES AND JOB SATISFACTION OFTHE WORKERS: AN AMPIRIC PRACTISE.Berkan ERSOYABSTRACTIn the centre of the culture which provides the togetherness of individuals insociety and also provides transferring the societies to next generations, the values aretaken part. Being powerful of the culture in one society is depend on sharing the valueswhich are valid in society between the individuals. The values which are set on strongculture and healthy foundations are the most important factors which reflect the societyand its lower units (organization, group, individual).Social values are the most important cultural elements that direct the behavioursof the individuals in a culture, become a criter for the judgements of individuals towardsothers having an abstract feature. So the continuity of the culture activity in culture isdepend on the level of sharing the values between individuals in a society.Job satisfaction is positive attitudes of the workers in an organization about theirworks. Job satisfaction provides the harmony of organization - human elementto operate for the sake of the workers. There are some elements effecting the jobsatisfaction in an organization such as; the characteristics of job, the level of salary, theworking conditions, the opportunities of promotion. If the workers of an organizationare pleased with the majority of these elements, it can be stated they satisfy with theirjobs.This research is aimed to determine if there is an effect of cultural values on jobsatisfaction or not. So, in this research it is determined whether the values accepted insocial culture are active or not in management organization and which values contributeto job satisfaction of workers. In this way while the influence of strong culture in theorganization is determined, on the other hand by determining which values increase ordecrease the job satisfaction of the workers in an organization, the information isprovided for the organization management.