Karahanlı Türkçesi sözlüğü
Karahanli Turkish dictionary
- Tez No: 190026
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİLÂL AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 509
Özet
KARAHANLI TÜRKÇES SÖZLÜĞÜEMEK ÜŞENMEZÖZETBu çalışma, Karahanlı Türkçesinin söz dağarcığını belirlemek üzerine hazırlanmış birsözlüktür. Bu döneme ait beş temel eserin dizinlerinin gözden geçirilmesiyle hazırlanançalışmamız dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde Türk yazı dilinin kısa bir tarihû gelişimi verildikten sonra KarahanlıIurkçesinin gelişimi anlatılmıştır. Karahanlı Türkçesindeki dil ve ses özellikleri özetlenereklönemin eserleri ve yapım ekleri ayrıca anlatılmıştır.kinci bölümde Karahanlı devri eserleri göz önüne alarak sözlük çalışması temelılınarak fonetik ve morfolojik özellikler irdelenerek örneklendirilmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde genel bir değerlendirme yapılarak Karahanlı devrieserlerindeki Türkçe, Arapça ve Farsça kelimelerin sayısal dökümleri eserlere göre oranlarıylaespit edilmiştir.Dördüncü bölüm çalışmanın temelini oluşturan“sözlük”çalışmasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
KARAHANLI TURKISH D CT ONARYEMEK ÜŞENMEZABSTRACTThis work is a dictionary which has been prepared in order to determine thevocabulary of Turkish language. Our study has two parts and is prepared by revising indexesof fıve essential works belong to that period.in the fırst part, the source works are shortly introduced after given some information aboutKarahanlı - Turkish. Then we focused on the methods and rules considered during the studyin the second part, there is 'The Dictionary' which is the text part of the study. in thedictionary, each word, as both entry and sub-entry, is explained appropriate to its meaning inthe source text. We used the old studies that belong to old Turkish field in order to avoid frommeaning dilemma.This study is going to be benefıcial for the people who want study about Karahanlı-Turkish since it is the only source.