Yazılı, görsel ve işitsel medyanın insanların siyasi davranışları üzerindeki etkileri ve Kütahya örneklemi
The Influence of written, visual and audio media on people's political behavior and sampling from Kütahya city
- Tez No: 190049
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
İletişim süreci insanın doğduğu an başlar ve tüm hayatı boyunca devameder. Başlangıçta basit (örneğin, yüz yüze) olan iletişim biçimleri, insan nüfusununartması ve aynı yada farklı coğrafyalarda yaşayan farklı özellikteki topluluklararası bilgi ve haber alma ihtiyacı nedeniyle gelişmiş ve kitle iletişim araçlarıkullanılmaya başlanmıştır.Yazılı, görsel ve işitsel kitle iletişim araçlarının tümüne medya adıverilmektedir. Medya, günümüz insanlarının en fazla ihtiyaç duyduğu haber alma,bilgi edinme, eğitim, eğlence, siyasal iktidarları denetleme, sosyalizasyon, mal vehizmetlerin tanıtımı gibi bir çok işlevi yerine getirmektedir. Üstlendiği bu işlevlersayesinde medya, insan hayatının vazgeçilmezleri arasında en üst sıralardabulunmaktadır.Medya, söz konusu işlevleri yerine getirirken insanlar üzerinde çeşitlietkiler bırakmaktadır. Yüksek Lisans Tezi olarak sunduğum bu çalışmadamedyanın insanların siyasi tutum ve davranışları üzerindeki etkileri ele alınmıştır.Ayrıca, Kütahya linde konuya ilişkin bir anket uygulanmış ve anketsonuçları kavramsal bölümlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The process of communication starts when the person is born and continuethroughout his/her life. In the beginning it starts basically (such as face to face)however the increasing number of population, necessity of information, exchangebetween the people in different geographical areas with different cultures createdthe mass communication tools.The whole written, visual and auditory mass communication tools arecalled media. It?s one of the major tool which people has a need in terms of newssource, information, political control, socialization and introduction of newmerchandises and services. By giving all that facilities, media has become one ofthe top issue which can not be left out.While effecting those functions, it brings same influence on peoples lifeand behaviour. My post-graduate thesis intends to show the affects of media onpeoples behaivour and political attitude.Also, a public survey is done in Kutahya and the result is compared withthe conceptual sections.