Avrupa Birliği'ne giriş sürecinin Türk ulus devlet yapısı üzerine etkileri
The effect of European Union membership process on the Turkey nation state structure
- Tez No: 190051
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLYAS SÖĞÜTLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
17. yüzyıldan itibaren Avrupa'da kapitalizmin gelişmesi buna bağlı olarak feodaltoplum yapısının çözülmesi, ekonomik, kültürel, düşünsel alanda meydana gelen değişimlertoplumsal bir dönüşüme neden olmuş ve ulus olgusunu doğurmuştur. Ulus olgusu ise kendinehas siyasal örgütlenme biçimi olarak ulus devleti şekillendirmiştir.20. yüzyılın sonlarına doğru ise, yine kapitalizmin genişlemeci yapısına bağlıolarak ulus devlet formları yeterliliğini kaybetmiş, daha geniş alanlara yayılma ihtiyacıküreselleşme olgusunu ortaya çıkarmıştır. Bu süreçte birçok uluslar arası ve ulus-üstüorganizasyon kurulmuş ve ulus devlet egemenliğini tehdit eden bir uluslar arası sistemoluşmuştur.Bu çalışmada, ulus-üstü bir organizasyon olan Avrupa Birliğine üyelikaşamasındaki ülkemizin, bu süreçte ulus devlet yapısından ne gibi ödünler verdiği ve vermesigerektiği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since 17. century, some very important events, like the developing of capitalism,resolving of feudal social structure, economical, cultural and intellectual changes, caused ahuge social evolution and eventually the fact of nation raised and the fact of nationformalized the nation-stateOn the other hand, through the end of the 20. century, the forms of nation statelost their sufficiency, because of capitalism needs to reach the new markets around the world.For that reason the fact of globalization raised. At this process, many international andsupranational organization was found, so an international system exist which threatens thenation-state sovereignty.So, the aim of this study is to discuss the changes, which occurred at the nation-state structure of Turkey, during the process of European Union membership.