Duran varlıklarda değer azalışları ve SFAS (Amerika Finansal Muhasebe Standartları) 144'ün incelenmesi
Impairment of long-lived assets and analysis of SFAS (Statement of Financial Accounting Standards) 144
- Tez No: 190154
- Danışmanlar: PROF.DR. RECEP GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Yaşanan sanayi devrimiyle işletmelerde kullanılacak olan duran varlıklarınedinilerek diğer işletmelerle aynı rekabet koşullarında faaliyetlerini sürdürebilmeleri vesözkonusu varlıkları etkin olarak kullanabilmeleri önemli hale gelmiştir.Günümüz bilgi (çağı) ekonomisinde yaşanan hızlı teknolojik gelişim ve değişimduran varlıkları ve bu varlıkların işletme amaçlarına uygun olarak kullanımlarınıbaşarının kilit faktörlerinden biri haline getirmiştir.Mevcut ve gelecekteki faaliyetlerinde fayda sağlamak amacıyla edindikleri duranvarlıklar işletmeler için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle bu varlıkların edinilmesi,kullanılması, kullanılırken karşılaşılabilecek durumlar ve elden çıkarılmalarınınişletmeler ve yasalar tarafından sistematize edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanınkonusunu oluşturan SFAS 144 nolu standart (Duran Varlıkların Değer Azalışları veElden Çıkarılmasının Muhasebeleştirilmesi) duran varlıkların sınıflandırılması, ölçümü,varsa değer azalışlarının tanımlanması ve sonuçta elden çıkarılması ile ilgili olarakmuhasebeleştirme ve finansal raporlama şartlarını düzenlemektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of industrial revolution, acquirement of long-lived assets which will beused by entities in order to be able to continue their operations under same competitiveconditions with other entities; and use of these assets have become important.Rapid technological development and changes occurring in today?s information(age) economy have made long-lived assets and use of these assets appropriate to theaims of the enterprise, one of the key factors of success.Long-lived assets which have been acquired by entities in order to reap benefitsfor their present and future operations are crucially important for them. Thus,acquirement, use, situations which will be faced while use of these assets and disposalof these assets must be systematized by entities and acts. SFAS 144 (Accounting forImpairment or Disposal of Long-Lived Assets) which is the subject of this studypromulgates accounting and financial reporting conditions related to classification,measurement, identification of impairments if exist and finally disposition of long-livedassets.