Menkul kıymet yatırımları ve vergilendirilmesi
The security investment and taxation
- Tez No: 190257
 - Danışmanlar: PROF.DR. EKREM YILDIZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez en son yasal düzenlemeler ışığında sermaye piyasasıaraçlarının vergilendirilmesi hakkındadır. Konunun değişken (dinamik )durumu nedeniyle; yasal düzenlemeler olmakta ve her gün yenidüzenlemeler yerini almaktadır.Mali piyasalardaki hızlı büyümenin sonucu olarak mevcut yasalçerçevenin genişletilmesi ihtiyacı doğmuştur. Sermaye Piyasası Kanununaraçlarına dayanan gerçek gelirlerin tanımlanması ve bu senetlerin halkasunum yöntemini belirleme hususunda Kurula tanınan yetkileri telafi ediciolmuştur.Sermaye Piyasası Kanunun amacı sermaye piyasasının işlevini,güvenli, adil ve sistemli olarak yerine getirmesini sağlamak ve yatırımcılarınhak ve kazançlarını korumaktır.Sermaye piyasası araçlarının, Sermaye Piyasası Kanununu ve GelirVergisi Kanunun tanımlarına yer verilmiştir.Devlet tahvilleri ve hazine bonoları açıklanmış, ardından dar ve tammükellef kurumlar ile gerçek kişilerin vergilendirilmesi tanımlanmıştır.Ayrıca varlığa dayalı menkul kıymetlerin tanımı bulunmaktadır. Gerçekkişi tam mükelleflerin tanımları da açıklanmıştır.Gelir ortaklığı senetleri de açıklanmıştır. Dar mükellef gerçek kişilerinvergilendirilmesi ve konuya ilişkin örnek açıklanmıştır.Çalışmam hisse senedi temettü gelirlerinin vergilendirilmesihakkındadır. Burada gerçek kişilerin alım satım kazançları ile satışkazançlarından sağladıkları gelirlere ilişkin örnekler de yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the taxation of capital market instruments haveprepared on the latest legislation. Due to the dynamic structure of thesubject; every day new improvements have been took into place andimprovements in legal structure.As a result of rapid growth in financial markets, a need for improvingthe existing legal framework has appeared. The Capital Market Lawamended authorizes the Board to define real estate based instruments and todetermine the procedure of public offering of these securities.The objetive of Capital Market law was to regulate and control thesecure, fair and orderly functioning of capital markets and to protect the rightsand benefits of the investors.Definitions of capital market instruments an Capital Market Law andIncome Taxation Law are stated.Governments bonds and Treasury bills are explained, after thattaxation of resident and non resident real person and companies are defined.There is a definition of asset backed securities. Taxation of residentreal persons are also explained.İncome sharing certificates are explained. Taxation of resident realpersons and a sample of the subject are stated.The subject is about the taxations of dividend gains from shares.There is a also sample about the gains from sales and sale and buy gains ofreal person.