Türk kamu yönetiminde yolsuzluklarla mücadele sürecinde örgütlenme
Getting organised within the process of fighting against corruption in public administration in Turkey
- Tez No: 190259
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KÜRŞAT NURİ TURANBOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yolsuzluk, diğer ülkelerde olduğu gibi Türk kamu yönetiminin deöncelikli problemlerinden biridir. Özellikle son yıllarda tehlikeli boyutlaraulaşan yolsuzluk, kendine yarar sağlamak olarak basit bir şekildeaçıklanabilir. Bugün, sosyal, ekonomik ve politik alanlardaki olumsuzetkilerinin yanında, yolsuzluk, Türk kamu yönetimine zarar veren bir olaydır.Kamu hizmetinin niteliklerini ve kamu yönetimine olan güveni azaltmaktadır.Yolsuzluğun olumsuz etkileri, kamu yönetiminin işlevini bozar, buna paralelolarak kamu, yolsuzluklara karşı zorunlu önlemler alır. Kamu yönetimiyolsuzluk üzerindeki denetimini kendi içinde oluşturduğu kurumlar vasıtasıylasağlamaya çalışır. Bunun yanında yolsuzlukla mücadele, yasaldüzenlemelerle desteklenir.Yolsuzluğun Türk kamu yönetiminin bir unsuru olduğu gerçektir. Kamuyönetimimiz gerekli nitelik ve geçerliliğini yolsuzluklar ve kural ihlalleriolmadan daha kolay elde edecektir. Bu noktada önemli olan mücadelestratejilerini doğru belirlemektir. Kamuoyu tarafından desteklenen kararlı birmücadeleyle başarıya ulaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
Corruption, is one of the leading problems in Turkish publicadministration like in other countries. Corruption, which can be simplyexplained as for the benefit to oneself, has reached at an alarming rateespecially in recent years. Today in addition to its negative effects in social,economic and political fields, it has corrupted the Turkish publicadministration. The qualities of public services and the trust in the publicadministration have declined. Its bad effects on the functions of publicadministration have also led the public to take necessary measures againstit. Public administration are trying to establish their control mechanism on themisuse of authority through institutions which they formed in themselves. İnaddition to the struggle to eliminate the corruption is backed up by legalprecautions.It is certain that corruption exists in Turkish public administration. Ourpublic administration will be able to more easily achieve the necessary qualityand effectiveness by becoming free from misuse of authority and infraction ofrules. At this point, the most important thing is to determine the strategies ofthe struggle. It is possible to achieve success with a determined fightsupported by public.