İş tatmini ile yaşam tatmini arasındaki ilişkiler: Kayseri Emniyet Müdürlüğü'nde bir araştırma
The relationship between job satisfaction and life satisfaction: A research at Kayseri police department
- Tez No: 190318
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT ÖZDEVECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kayseri Emniyet Müdürlüğü'nde çalışan personelin iş tatmini ( T) ileyaşam tatmini (YT) arasındaki ilişkiyi belirlemek, iş tatmininin belirleyicileri ile yaşamtatmininin belirleyicileri arasındaki ilişkilerin varlığını ve yönlerini araştırmaktır. Bu çalışmakuramsal bilgilerin ve geçmiş araştırmaların gözden geçirildiği literatür taraması ve yaşamtatmini içerisinde iş tatmininin belirleyiciliği ile demografik özellikler ile iş ve yaşam tatminiarasındaki farklıklıların anlamlı olup olmadıklarının belirlenmeye çalışıldığı sahaaraştırmasından oluşmaktadır.Saha araştırmasında; Kayseri Emniyet Müdürlüğünde görev yapan 361 personelin iştatminleri ile yaşam tatminleri iki farklı soru formu aracılığıyla tespit edilmeye çalışılmıştır.T ölçeği olarak, Index of Job Satisfaction (IJS), YT olarak Diener ve arkadaşları tarafındangeliştirilmiş soru formu kullanılmıştır.Elde edilen verilerin analizi; T ile YT arasında pozitif yönlü ilişki olduğunu göstermiştir.Yani bireyin T arttıkça YT artmaktadır. Bu sonuç, Kayseri Emniyet Müdürlüğü'nde T ileYT arasındaki ilişkiyi açıklayan modellerden `yayılma' modelinin geçerli olduğunugöstermektedir. YT'nin % 14,1'i T değişkenleri ile açıklanmaktadır. YT değişkenleri ile Tdeğişkenlerinin bütünü arasında pozitif, T değişkenleri ile YT değişkenlerinin bazılarıarasında ise hem pozitif hem de negatif ilişkiler bulunmuştur. Yaş, eğitim durumu, şu ankibirimdeki çalışma süresi, eşin çalışması ve çocuk sayısı değişkenleri ile ne YT ne de Tarasındaki farklılıkların anlamlı olmadığı anlaşılmıştır. Ortalama hizmet süresi, rütbe, medenidurum ve polis akademisi mezuniyeti ile T değişkenleri arasındaki farklılıklar anlamlıbulunmuş, YT değişkenleri ile aralarındaki farklılıklar ise anlamlı bulunmamıştır. Çalışmasistemi ile hem iş tatmini hem de yaşam tatmini farklılıklarının anlamlı olduğu görülmüştür.ANAHTAR KEL MELER: ş tatmini, yaşam tatmini, emniyet müdürlüğü, polis.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between job satisfaction (JS) and lifesatisfaction (LS) of the Kayseri Police Department officers, to determine if there are relationsbeetween the JS and LS variables and find direction of this relation. This study is composedof literature review, examining the theories and the previous researches, the characteristics ofthe LS in JS and the effects of demografic variables on both JS and LS.In the survey, JS and LS of the 361 Kayseri Police Department officers had ben collected bytwo different questionnaires. The JS questionnaire was based on Index of Job SatisfactionScale and the LS questionnaire was based on Diener and colleges scale.The results showed that, there is a positive relation between JS and LS. That means theincrease at the individual?s JS results with the increase of individual?s LS. This result showsthat at Kayseri Police Department the `spillover? model is effective. The 14,1 % of JSvariables can be explained with JS variables. There is a positive relation between all LS andJS variables but there is a negative and positive relation between some of the JS and LSvariables. The differences between LS and JS variables with age, education, period in thecurrent section, number of child and working of mate is not meaningful. The differencesbetween JS variables with, average work period, rank, marital status and the police academygraduation is meaningful but the differences between the LS with these variables is notmeaningful. In addition, the differences between both JS and LS variables with work systemare meaningful.KEY WORDS: Job satisfaction, life satisfaction, police department, police.