Hızlı moda kavramının üretici ve tüketici açısından değelendirilmesi
Producers and consumers in terms of fast fashion concept evaluation
- Tez No: 381464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüzde tüketici beklentilerinin çeşitlilik göstererek sürekli artması, üreticilerin bu taleplere cevap verecek nitelikte ve çeşitlilikte üretim yapmalarını gerektirmektedir. Ayrıca hazır giyim işletmelerinin artan rekabet ortamına uyum sağlamaları için rakiplerine karşı üstünlük ve farklılık yaratma çabaları, kısa aralıklarla yeni ürün geliştirme faaliyetlerinin beraberinde hızlı moda kavramını da gündeme getirmiştir. Tüketicilerin ve üreticilerin hızlı moda kavramına bakış açılarının ve tutumlarının değerlendirilmesinin amaçlandığı bu çalışmada; iki taraf açısından hızlı moda kavramının nasıl algılandığı, avantaj ve dezavantajları, memnuniyet ve uygulanabilirlik düzeyi incelenmiştir. Ankara ilinde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli giyim firmaları arasından random yöntemi ile seçilen, hızlı modaya uygun üretim yapan 30 işletme ve 670 tüketici örneklem grubunu oluşturmaktadır. İki bölümden oluşan araştırmanın kuramsal temelli ilk bölümünde, literatür taraması sonucunda elde edilen hızlı moda kavramının farklı boyutlarıyla ele alındığı bilgilerin sentezi yer almaktadır. Tüketicilerin ve üreticilerin hızlı moda kavramına bakış açılarının ve tutumlarının değerlendirildiği ikinci bölümünde ise, araştırmacı tarafından hazırlanan ölçme aracı ile toplanan veriler Sosyal Bilimler İstatistik Paketi (SPSS 15.00) (Statistical Package For Social Sciences) kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Continuous increase in consumer expectations, showing the diversity of today, the manufacturers will respond to these demands requires them to produce quality and variety. In addition, garment enterprises to adapt to an increasingly competitive environment advantages against competitors and efforts to make a difference, at short intervals along the new product development activities has brought the concept of fast fashion. Consumers and producers to the concept of fast fashion, which aimed to evaluate the perspectives and attitudes in this study; the two sides in terms of the perception of fast fashion concept, advantages and disadvantages, and feasibility level of satisfaction were examined. In Ankara activities of small and medium-sized clothing firms selected by random sampling method, which produces a fast trendy consumer sample group of 30 business and 670 are. The research consists of two parts the first part of the theoretical basis, the results obtained in the literature discuss the different aspects of the fast fashion concept include the synthesis of the information received. Consumers 'and producers' fast fashion concept perspectives and attitudes are evaluated on the second part, prepared by the researcher measuring instruments and data collected Social Sciences Statistical Package for Social Sciences (SPSS 15.00) (Statistical Package for Social Sciences) was analyzed using.