Fen bilgisi öğretmenliği kimya laboratuvarı dersinde çözeltiler konusunun öğrenilmesinde işbirlikli öğrenme yönteminin etkileri
The effects of cooperative learning methods on learning the subjects of solutions in chemistry laboratory lessons in science teaching departments
- Tez No: 190374
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma ile İşbirlikli Öğrenme Yöntemi İle Geleneksel GrupÇalışmasının Üniversite Öğrencilerinin Kimya Laboratuvar Dersindeki akademikbaşarıları ve tutumları üzerindeki etkileri incelenmiştir.Araştırmanın örneklemini, Kırşehir Eğitim Fakültesi Fen BilgisiÖğretmenliği 1.sınıfta okuyan öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmada deney vekontrol gruplu ön test-son test deney deseni uygulanmıştır. Araştırma Fen BilgisiÖğretmenliğinde okumakta olan 1.sınıf öğrencilerinden 1 deney 1 kontrol gruburandom yolla oluşturularak gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri KimyaLaboratuvarı Tutum Ölçeği ve Kimya Başarı Testi ile toplanmıştır. Ayrıcaöğrencilerin haftalara göre değişimlerini takip etmek amacı ile Durum Ölçeğindenyararlanılmıştır.Verilerinin analizinde Aritmetik Ortalama, Standart Sapma, Varyans Analizive t Testi kullanılmıştır. Araştırma verilerini toplamak için kullanılan Kimya BaşarıTesti üç boyutta (Bilgi-Kavrama-Uygulama), Kimya Laboratuvarı Tutum Ölçeği 7boyutta gruplandırılmış ve bu boyutlara verilen cevaplar ayrı ayrı incelenerek analizsonuçlarına varılmıştır.Araştırma bulgularına göre; Kimya Laboratuvarlarında İşbirlikli ÖğrenmeYönteminin Geleneksel Grup Çalışması Yöntemine göre akademik başarı yönündendaha başarılı olduğu belirlenmiştir. Kimya Başarı Testi alt boyutlarında ise uygulamadüzeyindeki sorularda İşbirlikli Öğrenme Grubu lehine en fazla anlamlılıkbelirlenmiştir.Deney ve kontrol grubu öğrencilerinde laboratuvara karşı tutumlarında her ikiyöntem arasında anlamlı bir farka rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of both Cooperative Learning Method andTraditional Group Learning Method in Chemistry Laboratory courses wereresearched with respect to the attitude and the success of the university students.The sampling of the variables in the survey is the freshmen students ofScience Teaching Department in Kırşehir Educational Faculty. In the study, thepattern of experiment in which pre-test and final test were applied to control groupand experiment group.In the research, the freshmen students of Science Teaching Department inKırşehir Educational Faculty were chosen randomly. The data were collected by theAttitude Scale of Laboratory and Accomplishment Test of Chemistry. Furthermore,the Case Scale was applied to follow the weekly changes.Arithmetic mean, standard deviation, variation analysis and t-test were usedto interpret the data. The Chemistry Accomplishment Test was classified into 3, TheAttitude Scale of Chemistry Laboratory was grouped into 7 sub-categories and theanswers were analyzed and interpreted separately.According to the findings; Cooperative Learning in Chemistry Laboratorycourses was more effective than traditional grup learning from the point of academicsuccess. The Chemistry Accomplishment Test especially the results of questionsrelated to application level showed that there was the most meaningfulness inCooperative Learning Group?s favour.There were no meaningful difference between the experiment test group andcontrol group of the students.