Bilgisayar destekli eğitim yazılımlarında kullanılan ön örgütleyicilerin alan bağımlı ve alan bağımsız öğrencilerin akademik başarılarına etkisi
The effects of advance organizers existing in computer assisted instruction software on achievement of the field dependent and field independet students
  1. Tez No: 190378
  2. Yazar: SİBEL SOMYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, Bilgisayar Destekli Eğitim yazılımlarında ön örgütleyicilere yerverilmesinin, farklı bilişsel stillere sahip öğrencilerin akademik başarıları üzerindekietkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır.Öğretim ortamlarının tasarlanmasında, bireysel farklılıkların dikkatealınması gereklidir. Bu gereksinimden yola çıkarak, geniş uygulama alanına sahipolan alan bağımlılığı/alan bağımsızlığı bilişsel stili, bu çalışmada ele alınmaktadır.Witkin tarafından geliştirilen alan bağımlılığı/alan bağımsızlığı bilişsel stili,öğrencilerin öğrenme biçimlerinde büyük ölçüde değişikliklere neden olmaktadır. Bunedenle farklı bilişsel stile sahip öğrencilere kendilerine uygun öğretim etkinliklerisağlandığında akademik başarı puanları incelenmiştir. Ausubel'in anlamlı öğrenmekuramının önerdiği en önemli strateji olan ön örgütleyicilerin, öğrenmeortamlarındaki etkisi bu araştırmanın ikinci ayağını oluşturmaktadır. Önörgütleyicilere öğrenme ortamında yer verilmesinin öğrenci başarısına etkisiaraştırılmıştır. Bu araştırmanın önem verdiği diğer bir boyut ise, farklı bilişsel stilesahip öğrenciler ile ön örgütleyici stratejisinin etkileşimidir.Teknolojinin öğretim ortamlarına entegrasyonuyla birlikte, öğrencilerinbireysel ihtiyaç ve gereksinimlerine göre farklılaşan tasarımlar yapmak mümkünolmuştur. Teknolojinin ucuzlaması ve öğretim amacıyla daha yaygın olarakkullanılmaya başlanması ile birlikte teknoloji tabanlı ortamlarda yapılan öğretimstratejileri ve öğrenci özellikleri ile öğretim ortamı etkileşimini araştıran çalışmalaradaha çok ihtiyaç duyulacaktır. Bu sebeple Bilgisayara Giriş dersini alan lisans düzeyiikinci sınıf öğrencilerine Word Programı öğretimi üzerine Bilgisayar Destekli Eğitselbir yazılım hazırlanmıştır.Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği ve TarihÖğretmenliğinden seçilen 54 öğrenci araştırmaya katılmıştır. Öğrencilerin bilişselstillerinin belirlenmesinde ?Saklı Şekiller Grup Testi? kullanılmıştır. Bu testinsonuçlarına göre öğrenciler alan bağımlı ve alan bağımsız olmak üzere ikiyeayrılmışlardır. Daha sonra bu öğrenciler rasgele bir dağılımla ön örgütleyici bulunanve bulunmayan yazılıma yerleştirilmişlerdir. Uygulama öncesinde öğrencilere ön testyapılarak giriş yeterlilikleri belirlenmiştir. 3 haftalık uygulama sonrasında son testyapılmıştır. Programı kullanırken öğrencilere ait veriler veritabanına kaydedilmiş vebu bilgiler bulgular kısmında dikkate alınmıştır. Araştırmada 4x2'lik faktöriyel desenkullanılmıştır. Tüm analizler SPSS programı kullanılarak yapılmıştır.Araştırmanın sonucunda; alan bağımlı ve alan bağımsız öğrencilerinbilgisayar destekli eğitim yazılımlarına çalışmaları sonucunda akademik başarıpuanları arasında anlamlı bir fark olmadığı [t=1,44, p>.05], bilgisayar destekli eğitselyazılımlarda ön örgütleyicilerin bulunmasının öğrenclerin akademik başarı puanlarıaçısından anlamlı bir fark yaratmadığı [t= 0. 23, p>.05] ve alan bağımlı ve alanbağımsız öğrencilerin ön örgütleyicilerden etkilenmeleri arasında anlamlı bir farkolmadığı sonucuna ulaşılmıştır.ANAHTAR KELİMELER : Bilgisayar Destekli Öğretim, Alan bağımlılığı/alanbağımsızlığı bilişsel stili, Ön örgütleyici
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of advance organizers existing incomputer assisted instruction software on academic achievement of the students whohave different types of cognitive styles.The need for taking individual differences into consideration to design theinstructional environments is the first dimension of this study. Field dependent andfield independent, the most applicable cognitive styles are the focus points in theresearch. Field dependent and field independent cognitive styles, developed byWitkin, determine the learning styles of the students. In this study, the students whohad different cognitive styles were examined for their academic achievement whenthey were supplied instructional activities, which were adequate for their owncognitive styles. The effects of advance organizers, which is the most importantstrategy of Ausubel?s Meaningful Learning Theory, on the learning environments isthe second dimension of this research. The third important dimension is the relationbetween the students, having different cognitive styles and advance organizers.The integration of ICT into instruction gives the ability to create differentdesigns for the different needs of the students. For the implementation phase of thisstudy, a CAI software was developed on MS Word program for the second yearstudents, taking Introduction to Computer course.The 54 samples of the study were from the departments of Art Education andHistory Education. To determine the cognitive styles of the students, ?GroupEmbedded Figure Test? was used. According to the results of this test, the studentswere grouped into two as ?Field independent? and ?field dependent?. Then, thestudents in each group were regrouped into two to use ?the application with advanceorganizer? and ?the application without advance organizer?. Before the applicationstudent were given a pretest to determine their entry sufficiency. After three weeksinstruction the same test was used as posttest. While the students were studying in tothe software, the developed application recorded all the data in a databaseautomatically. Data were analyzed using SPSS program.The findings of the research showed that there wasn?t a significantrelationship between the academic achievement of field independent and filedindependent students after an instruction with instructional software [t=1,16, p>.05].The existence of advance organizers in a instructional software wasn?t affect the theacademic achievement of students [t=0,012, p>.05]. There was also no significantdifference between the academic achievement of field independent learners whomstudied in the computer assisted environment which was both include advanceorganizer and not include.KEYWORDS: Computer Assited Instruction, Field Dependence/FieldIndependence, cognitive style, advance organizer