Geleneksel Türk sanat müziği eserlerinin bilgisayar destekli istatistiksel analizi ve bir algoritmik kompozisyon örneği
Computer based statistical analysis of traditional Turkish classical music songs and an example of an algorithmic composition
  1. Tez No: 190377
  2. Yazar: BEGÜM YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu araştırma, müzikoloji, müzik eğitimi, besteleme ve müziksel analizalanlarındaki uygulamalarda önemli bir yere sahip bilgisayar teknolojisinin,Geleneksel Türk Sanat Müziği eserlerinin analizine yönelik kullanılması veAlgoritmik Kompozisyon Yöntemi ile makamsal eserlerin yapısına uygun şarkılarınoluşturulması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Belirtilen amaç çerçevesinde oluşturulanve ?perdelerin kullanım sıklığı?, ?ses alanı?, ?seyir?, ?perdelerin ezgisel hareketleri(Markov Modeli)?, ?aralıklar? ve ?ritimsel yapı? olmak üzere altı basamaktagerçekleştirilen ?Bilgisayar Destekli İstatistiksel Analiz Yöntemi?, G.T.S.M.eserlerinden Hüseynû makamı, şarkı formunda ve 10/8'lik Curcuna usulünde olan 46eser üzerinde uygulanmıştır. Bu incelemeden elde edilen sonuçlarla bir AlgoritmikKompozisyon örneği oluşturulmuş ve oluşturulan bu örneğin geleneksel bestelememetotlarıyla benzer unsurlar taşıdığı ve geleneksel yapıya uygun olduğu tespitedilmiştir. Araştırma, kişisel kanaatler ve yaygın görüşler yerine büyük ölçüdeistatistik sayım ve ölçümlere dayanmaktadır. Bilgisayar Destekli İstatistiksel AnalizYöntemi'nin, müzik eğitimcileri, müzikologlar, kuramcılar, icracılar ve müzikteknolojisi alanında çalışan kişilerin bu yöndeki çalışmalarına önemli yararlarsağlayacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTThis research has been realized for the purpose that towards to be usedanalysis of Traditional Turkish Classical Music Songs of the computer technologywhich have an important position in practice of musicology, music education,composition, musical analysis and compose of that proper of traditional musical artswith method of algorithmic composition. ?Statistical Analysis Method Based byComputer? was formed in termed purpose limitation and performed in six steps thatare ?frequency of use of musical note?, ?sound space?, ?melodical progression?,?melody moments of musical notes (Markov Model)?, ?sound intervals? and?rhythmic form? has been applied on form of song in Hüseyni musical tune and 46song that Curcuna method with 10/8. An example of Algorithmic Composition hasbeen formed and it has been determined that the formed example has similarcomponents with traditional composition methods and appropriate in traditionalcomposition. The research depend on statistical counting and measurements insteadof individual conviction and widespread options. It expects that ?Statistical AnalysisMethod Based by Computer? will supply important advantages for musicaleducators, musicologist, theorists, performers, the persons working in musicaltechnology.