Yurttaşlık kültürünün gelişmesi ve sivil toplum kuruluşları (Bodrum Turgutreis gönüllüleri platformu örneği)
The development of the citizenship culture and the non-governmental organizations (the group of Bodrum Turgutreis volunteers case)
- Tez No: 190526
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AKİF ÇUKURÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZETSivil toplum olgusu Batı siyasal ve toplumsal formasyonu içinde ortayaçıkmıştır. Bu formasyonda temel aktör burjuva sosyal sınıfıdır. Sivil toplumözünde modernitenin bir ürünüdür. Kavram modern dönemde yurttaşlık,demokrasi, kamusal alan ve çoğulculuk kavramlarıyla birlikte sıkça gündemegelmektedir. Çoğulculuk sivil toplumun doğasını oluşturmaktadır. Sivil toplumörgütlerinin bu çoğulcu yapıları iki yönden incelenmektedir. Bir yandan siviltoplumun çoğulcu yapısının örgütlülük içinde demokratik değerlerin oluşmasınave yerleşmesine taban teşkil ettiği savunulmakta, diğer yandan ise sivil toplumunçoğulculuğunun tam anlamıyla sivilliğe ve demokratikliğe karşılık gelmediğivurgulanmaktadır. Bu yaklaşım sivil toplum alanının tam bir özgürlük alanıolarak çerçevelenmesinin yanıltıcı olduğunu vurgulamaktadır. Sivil toplumunçoğulcu temelinin demokrasi üzerindeki olası etkileri farklı düşünürlerin kuramsalyaklaşımlarıyla desteklenerek incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe fact of civil society was born in the Western political and socialformation. In this formation the main actor is the bourgeoisie class. Civil society,in reality, is the product of modernity. The concept of civil society in modern eragoes together with the concept like citizenship, democracy, public sphere, andplurality. Plurality is the nature of civil society. The plural structure of civil societyorganization is considered from the point of two perspectives. The in the first pointof view that the plurality of the structure of the civil society serves for the basis ofthe formation and the establishment of democratic values; on the other hand it ispointed out that the plurality of civil society does not directly cover or notequivalent to cicility and democratization. The second approach emphasizes that itis rather describe the civil society area as a total of freedom. The possible effects ofthe basic pluralism of civil society on democracy are examined through thetheoretical approaches by various thinkers.