Child labour in Turkey from a global perspective: A case study of working children in İstanbul
Küresel perspektiften Türkiye'de çocuk emeği: İstanbul'da çalışan çocuklar üzerine bir vaka çalışması
  1. Tez No: 190632
  2. Yazar: EVRİM ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA ÖNİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışma Türkiye'de çocuk emeği olgusunu İstanbul ölçeğinde çok boyutlu vebağlama dayalı bir sosyal gerçeklik olarak irdelemektedir. İkincil kaynaklara ve ampirikalan çalışmasına dayanılarak, Türkiye'de kentsel alanlarda çocuk emeği olgusuirdelenmiş ve sorunun altında yatan temel nedenler ile konunun sosyo-ekonomik arkaplanı araştırılmıştır. Çalışma üç temel amaç çevresinde şekillenmiştir: Birinci olarakkentsel çocuk emeği sorunu Türkiye bağlamında geniş bir akademik perspektiftenkuramsal ve ampirik açılardan incelenmiştir. İkinci olarak, yalnızca kültürel temelliyaklaşımların ve dar iktisadi açıklamaların çocuk emeği olgusunu anlama veanlamlandırmada yetersiz olduğu iddia edilmektedir. Üçüncü olarak, çalışma, çocukemeği sorunun yapısal nedenlerini göz ardı eden mevcut politikaları eleştirmektedir.Tez İstanbul'da yapılan bir alan çalışmasına dayanmaktadır Araştırmada gözlem vederinlemesine görüşme tekniği kullanılmış, bu bağlamda kapalı mekanlarda ve sokaktaçalışan çocuklar ve konunun diğer aktörleri ile görüşmeler yapılmıştır. Araştırma temelolarak Türkiye'de çocuk emeği olgusunun çeşitli sosyo-ekonomik ve kültürel faktörleredayandığını ortaya koymuştur. Çocuklar hem kapalı mekanlarda hem de sokaktatehlikeli şartlarda çalışmaktadır. Çalışan çocukların temel korunma mekanizması, yasalve kurumsal çerçeveden ziyade, toplumsal ağlara dayanmaktadır. Çocuklar gerek evdegerekse iş yerlerinde cinsiyet ve yaş ayrımına dayanan eşitsiz güç ilişkileri ve dayağıntoplumsal olarak kabul görmesi nedeniyle mağdur olmaktadır. Bununla beraber, işgücünde kadın emeğinin artan rolü ve çocukların ailelerin geçimini üstlenmesi piyasaekonomisinin geleneksel değerleri zorladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on child labour in Turkey, particularly in Istanbul, by situatingthis phenomenon in the scholarly debates about child labour as a context-dependentand multifaceted global social reality. The thesis, drawing upon secondary sourcesand empirical fieldwork, explores the incidence of child labour in urban Turkey andinvestigates its underlying reasons and socio-economic background. The study ispremised on three main objectives: First, it explores the phenomenon of urban childlabour in Turkey from a broad scholarly perspective based on both theoretical andempirical approaches. Second, the thesis claims that neither a purely culturalapproach nor a narrow economic explanation is sufficient to provide acomprehensive understanding of the incidence of child labour. Third, the studycriticises existing policy proposals for eradicating child labour for disregarding thestructural reasons behind this phenomenon.The thesis is based on a field study conducted in Istanbul using non-participantobservation and in-depth interviews with the stakeholders of the issue and withchildren who work in closed environments and in the streets. The major finding ofthe field study is that the incidence of child labour in Turkey is based on diversesocio-economic and cultural factors. Children work under hazardous conditionsboth in closed environments and in the streets. The main protection mechanisms forworking children are informal social networks rather than an institutional and legalframework. Both at home and in the workplace, working children are victimized byunequal power relations based on gender and generation, and due to social tolerancetowards corporal punishment. But at the same time, the feminization of the labourforce and conversion of children into family breadwinners indicate that traditionalfamily values are challenged by the necessities of the market economy.