Türk Vergi Hukukunda defterler ve belgelerle ilgili hürriyeti bağlayıcı cezayı gerektiren vergi suçlarının analizi ve değerlendirilmesi
Tax offences about books and documents that require penalty of imprisonment in Turkish Tax Law
  1. Tez No: 218509
  2. Yazar: ELİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Kamu hizmetlerinin sürekliliği açısından verginin sürekliliğinin sağlanması gerekmektedir. Bu sebepten, verginin sürekliliğinin sağlanması amacıyla, vergi sistemlerinde vergi ödevlerinin yerine getirilmesi ile ilgili olarak birçok güvenlik önlemi mevcuttur. Vergi ödevlerinin ihlali halinde uygulanan vergi cezaları da söz konusu önlemlerdendir.Vergi ödevleri konusunda vergi mükellefleri, bazı durumlarda bilerek ya da bilmeyerek hukuka aykırı davranabilmekte ve bu davranışlar sonucunda vergi suçları oluşmaktadır. Kural olarak vergi suçları, devlet hazinesine karşı işlenen suç niteliğindedir. Mükelleflerin kanuni ve idari düzenlemelere aykırı davranmaları neticesinde ortaya çıkmakta olan bu suçlar, ekonomik nitelik taşımaktadır. Söz konusu suçlar için mali nitelikli cezalar uygulanmaktadır. Bu şekilde, devletin vergi kaybı uygulanan mali cezalarla telafi edilmektedir. Ancak; bazı vergi suçlarıyla kamu düzeni ihlali edilmektedir. Mali nitelikli vergi suçlarına nazaran daha ağır nitelik taşıyan bu suçlar için hürriyeti bağlayıcı nitelik taşıyan yaptırımlar öngörülmüştür. Çünkü; bu suçlar, devletin vergi gelirlerinde azalışa sebep olabilmesinin ötesinde, bütün topluma karşı işlenmiş suç niteliği taşımaktadır. Ancak; önemli olan husus, vergi cezalarında etkinliğin sağlanmasıdır. Vergi cezalarında etkinliğin sağlanabilmesi için ise, gerek kanun koyucuya gerekse idareye bir takım görevler düşmektedir. Kanun koyucu, cezanın tüm unsurlarını kapsayan, açık, anlaşılır düzenlemeler yapmalı; idare ise, suçun niteliğini saptayarak yaptırımları kararlı bir şekilde uygulamalı, taviz verme yoluna gitmemelidir.Anahtar Sözcükler1. Türk Vergi Hukuku2. Vergi Suçları3. Vergi Cezaları4. Defterler ve Belgeler5. Hürriyeti Bağlayıcı Ceza
Özet (Çeviri)
The continuity of tax should be provided because it?s being one of the important income of the government. For this reason, due to this aim, a lot of security measures have been taken about tax systems and doing tax duties. Tax penalty is one of these measures.Tax obligators may behave illegally about tax duties consciously or unconsciously. These behaviors form different types of tax guilts. It is known that tax guilts are guilts that are committed to exchequer. These economical guilts occur when obligator behaves opposite administrative and legal orders, for these guilts financial penalties are applied. Thus, government?s loss of tax is compensated by financial penalties; however, in some of tax guilts, infraction of public order has more priority than tax loss. Towards this, penalties restrict freedom. For both type of penalties, to attain goals, in other words, to provide penalties? efficiency legislators and administrative authorities have important duties. Legislators? regularities should consist all components of penalties clearly and certainly. And, administrative authorities should determine guilt actively and put into laws without concession.Key Words1. Turkish Tax Law2.Tax Offences3.Tax Penalty4.Books and Documents5.Penalty of Imprisonment