Türk Hukukunda kredi sözleşmelerinin uyarlanması
Adaptation of the credit agreements at Turkish Law system
  1. Tez No: 190763
  2. Yazar: FATİH GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KUDRET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ülkemizde sıklıkla yaşanan ekonomik krizler, enflasyon ve devalüasyonolguları gibi ekonomik istikrarsızlık halleri, tarafların özgür iradeleri ile kurduklarısözleşme dengesini bozucu etki yapmaktadır. Bu etki, çoğunlukla özel hukuksistemimizin temel prensibi olan ahde vefa (pacta sund servanda) ilkesi gereği,anılan ekonomik durumdan olumsuz etkilenenin üzerinde kalmaktadır.Sözleşmenin akdedilmesinden sonra ortaya çıkan her ifa güçlüğü, sözleşmeşartlarında bir değişiklik yaratmaz. Ancak öyle bazı haller olabilir ki; sözleşmetaraflarının bir kusuru olmaksızın, sözleşmenin akdedilmesinden sonra ortayaçıkan beklenmeyen haller sözleşmenin ifasını aşırı derecede güçleştirmiştir. Budurumda ifa yükümlüsü olan borçluyu ifaya zorlamak hak ve nesafet ilkeleriyle,dürüstlük kuralıyla bağdaşmaz.şte bu çalışmada, Türk hukukunda kredi sözleşmeleri bakımındanbeklenmeyen hal olarak kabul edilebilecek durumlar ve bu hallerin gerçekleşmesihalinde, hakimin sözleşmeye müdahale ederek sözleşmeyi yeni koşullarauyarlaması imkanını ve şartları incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The economic instability of Turkey that is caused by economic crisis,inflation and devaluation negatively affects the agreements constructed betweensides. This effect is mostly imposed on the negatively affected side on account ofthe principle of pacta sund servanda which is also the essential principle of ourlaw system. The application difficulties which are occurred after theestablishment of the agreement can not change the agreement. However, theremay be some cases that extremely complicate the execution of the agreementwithout the faulty of sides. In those cases, it is unfair to force the responsible sidefor the execution of the agreement.In this study, the unexpected situations in credit contracts and thecapability and possibility of judge for revising the agreement at the occurrence ofthose situations are examined