Yabancıların Türkiye'de taşınmaz mal edinmeleri
  1. Tez No: 190762
  2. Yazar: UFUK YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Uluslararası ekonomik, sosyal ve siyasal ilişkilerin artması ile ticaret vesanayinin gelişmesi ve turizmin bugünkü geldiği nokta, yabancıların kendi ülkeleridışında da taşınmaz mal mülkiyeti ve buna ilişkin tasarruflarda bulunma ihtiyacınıdoğurmaktadır. Ayrıca her devlet, diğer devletlerle olan ilişkilerinde, DevletlerHukukunun temel ilkesi olan karşılıklılık ilkesi doğrultusunda, vatandaşlarına odevletlerde hangi hak tanınıyorsa, o devlet vatandaşlarına da kendi o hakkıtanımaktadır.Yabancıların ülkemizde taşınmaz edinmelerini incelediğimiz araştırmamızınbirinci bölümünde yabancı gerçek kişilerin ikinci bölümünde ise yabancı tüzel kişilerinülkemizde taşınmaz mal ve taşınmazlar üzerinde sınırlı ayni hak edinebilmelerinintarihsel gelişimi ve mevcut yasal düzenlemeler üzerinde durulmuştur.Çalışmamızda Anayasa Mahkemesince iptal edilen 4916 Sayılı Yasa ileiptalden sonra çıkarılan 5444 Sayılı Yasanın karşılaştırılması yapılmıştır.Çalışmamızın sonuç kısmında da, Anayasa Mahkemesinin iptal gerekçeleriışığında 5444 Sayılı Yasanın eleştirisel bir bakışla tahlili yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse the real estate acquisition rights of foreignreal and legal pesons in Turkey and also their situation in front of the currentlaws, meanwhile the developments in the international law on the samesubject after Second World War and the anwers of the questions ? who areforeigners?? and ?what can be called as real estate? will be told.Within the study I will also examine the real estate acquisition rights offoreign real and legal persons before and after the foundation of TurkishRepublic in the lights of one of the main tenets of nternational law called as?reciprocity? and its exemptions. By this way I will determine the principles ofTurkish Laws that regulates the real estate acquisition rights, to be annotatedon land register, limited real rights on real estates of foreign real and legalpersons.In my research, I will mainly deal with the article 35 of the Land RegistryLaw which regulates real estate rights of foreign real and legal persons inTurkey. Furhermore, I will also compare the article 19 of the Law number 4916which has changed the article 35 of the Land Registry Law with the Lawnumber 5444 which has been stated after the cancellation of ConstitutionalCourt. Both of the laws stated above oversee some restrictions and rights thatregulates this field.In the final part of the study, I will evaluate and criticize the 5444numbered Law which has regulated article 35 of Land Regisry Law within thelights of the statement of reasons that Counstitutional Court has stated before.