İş Kanunu açısından işyerlerinin denetimi
In workplace inspect Law at Work
- Tez No: 190781
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİNE TUNCAY KAPLAN SENYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Gelişen endüstriyel teknoloji, insanlara sağladığı faydaların yanı sıra önemlisağlık ve güvenlik sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Bu nedenle toplumlarınsosyo-ekonomik yapıları bakımından da iş sağlığı ve güvenliğinin önemi yükselen birdeğer olarak gittikçe artmaktadır. Çalışma hayatı , yalnız makinelere değil aynızamanda insan unsuruna da yatırım yaparak üretim araçları karşısında işgücünükoruduğu taktirde başarıya ulaşabilmektedir. Sanayileşmekte olan ülkemizdeişyerlerinde meydana gelen iş kazaları ve meslek hastalıkları ve sosyal güvenliksorunları nedeniyle uğranılan kayıplar küçümsenemeyecek bir düzeydedir.Bu kayıplar; şyerlerinde yapılan iş ve işlemlerden, çalışma şartlarından, yasalboşluklardan, işverenlerin sosyo-ekonomik yetersizliklerinden, işverenlerin yasalarıihlal etmelerinden ve verimsiz denetim uygulamaları nedeniyle sorunlarınçözülmemesinden kaynaklanmaktadır.Mevcut denetim sistemi, şverenlerin, iş kanununda belirtilen yükümlülükleriniyerine getirmesini yeterince sağlayamamış ve olumsuzlukları önleyememiştir.Yalnızca, ş Mevzuatı ve mevzuatı standart sayan geleneksel iş denetimi yaklaşımıile iş hayatı ve çalışma şartlarıyla ilgili sorunların giderilmesinin mümkün olmadığı birgerçek olarak ortaya çıkmıştır.Çağımızın sosyal ve ekonomik gelişmeleri her sistem için etkin bir plan ilesürekli bir teftişin çabasını zorunlu kılmaktadır. Ülkemizde, kamu kuruluşları iktisadidevlet teşekkülleri ve bazı işletmeler kendi bünyelerinde teftiş birimleri kurmuşlar vezamanla gelişimini sağlamışlardır.şyerlerinde, Çalışma hayatı ile ilgili mevzuatın uygulanmasını Devlet izler,denetler ve teftiş eder. Bu ödev Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı teftişve denetlemeye yetkili memurlarca ( ş Müfettişlerince) yapılmaktadır.ş Denetim sisteminin sorunları, genel olarak günün şartlarına uygunyaklaşımlarla teftiş uygulamalarının yenilenmemesi ve kurumun yenidenyapılandırılamamasıdır.Bu sorunların giderilmesi, globalleşme ve AB ye uyum çalışmalarınıngündemde olması da dikkate alınarak ve fırsat bilinerek ivedi olarak sağlanmalıdır.Ülkemizin imkânlarının, bilgi birikiminin ve insan kaynaklarının sorunların çözümündeyeterli olacağı düşünülmektedir. Sorunlar ve çözüm önerileri bilinmektedir. Siyasiotorite ve kanun yapıcılar yeter ki ikna edilsinler.
Özet (Çeviri)
Growing up industrial technology, has bring important soruns of health andsecurity besides provide to people. For this reason, social-economy structure ofcommunities from this point of view importance of employee health and work securitygradually increase. Work-life can achieve his aims in case of protection of humanbeing element not only investing to machines. In our country that is industrializing, inplace of employment bring into view work accidents and disease of profession andsocial security soruns that reasons losses on level can not be look down on.These losses, come forth in place of employment are made work andoperations, conditions of work, yielding traditional inspection applications, socio-economic inadequacy of employer and infringement of laws by employers thatreasons soruns are not solved.The system of inspection can not provide employer?s obligations enough andnegatives are stated in Law of Work. Only the law of work and traditional inspectionsof work with work-life and work conditions can not be solved soruns. That is realty onthis conditions solventions of soruns are impossible.In our country, social and economic progresses for all systems arenecessitated continuous inspection. In our country Public Foundations, EconomicGovernment Organizations and some managements in their building has establish aninspection unity and gradually provide that?s bringing up.n place of employment, carrying out of Work-life about Laws fallow up andinspect Government. These tasks are made By The Ministry of Work and SocialSecurity?s Work Inspector who are authorized with.The Soruns of the Work Inspection System must not be Reorganize generallyactual and modern approaching , Laws and inspections practice.Removing of this soruns, globalization and Working of harmonization to EU isprovide immedialityHuman resources, information and possibility of our country are enough tosolve these soruns. Soruns and suggestions of the solventions are knew. Only PoliticAuthority and Law Makers are convinced.