Otel işletmelerinde pazarlama stratejileri ve bir örnek uygulama
Marketing strategies in hotel enterprises and one sample exercise
  1. Tez No: 190819
  2. Yazar: GÖKŞİN OTAN
  3. Danışmanlar: PROF. EYYÜP AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Türkiye' de turizm, ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamasınedeniyle teşvik edilen bir sektör durumundadır. Ülke ekonomisindekigelişmeler ve sektöre olan destek turizm sektöründe faaliyet gösteren otelişletmelerinin sayılarında sürekli artışlara neden olmaktadır.Talebin dışsal faktörlere aşırı duyarlı olması doluluk oranlarındadalgalanmalara sebep olmaktadır. Bunun yanında otel işletmelerinin, sonyıllarda sayıları hızla artış gösteren seyahat acentelerine bağımlılığı daartmıştır. Bu da beraberinde karın belli bir kısmının başka bir işletme ilepaylaşılması anlamına gelmektedir. Ülke ekonomisinin ve turizm sektörününiçinde bulunduğu durum otel işletmelerinde pazarlama faaliyetleri üzerindeoldukça büyük etkiler göstermektedir.şletmelerin bu tablo içerisinde varlıklarını sürdürebilmeleri ve değişenşartlara ayak uydurabilmeleri için yöneticilerin pazarlama faaliyetlerine önemvermeleri ve bu konuda profesyonelleşebilmeleri gerekmektedir. Pazarlamahalen, pek çok işletme yöneticisi tarafından sadece satış-tutundurmaolarak, doluluk oranları düştüğünde, maddi sıkıntılar yaşandığında yapılmasıgereken faaliyetler olarak algılanmaktadır.Otel yöneticileri hızla değişen koşullar karşısında kendilerini hızlageliştirebilmeli, modern pazarlama anlayışının doğrultusunda müşteribeklentilerini doğru belirleyip bunların tatmini konusunda yapılmasıgerekenler için işletmeyi doğru yönlendirebilmelidirler.Pazarlama Stratejileri ile ilgili olarak, tüm işletmeler için geçerli olan tekbir doğru stratejinin olmaması, otel işletmeciliği açısından da geçerlidir. Herotel işletmesi faaliyet gösterdiği piyasa koşullarına, işletme amaç vehedeflerine göre en uygun olan, yapılan bütçeleme çalışmasından sonramaddi olarak uygulayabileceği kesinlik kazanan kendi pazarlama stratejisinioluşturmalıdır.Yapılan çalışmada literatürde otel işletmelerinde uygulanacakpazarlama stratejileri incelenmiş ve bunlar doğrultusunda örnek otel işletmesiolarak Gazi Park Otel uygulanan pazarlama stratejisişletmesindedeğerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in the country?s economy and support provided to thesector causes continuous increase in the number of hotel enterprises in thetourism sector.The demand being so sensitive to external factors cause fluctuationsin the occupancy rates. In addition, the dependence of the hotel enterprisesto the travel agencies which increase fast in number in the recent years hasalso increased. This means sharing some portion of the profit with anotherenterprise. The situation that the country?s economy and the tourism sectorare in have big influence on the marketing activities of the hotel enterprises.Hotel administrators should be able to improve themselves againstfast changing conditions, determine customer expectations properly inaccordance with the modern marketing concept and to direct the enterprisefor the requirements of the satisfaction of these expectations.The fact about marketing strategies that there is not only one validcorrect strategy for all enterprises is also valid for the hotel enterprises. Eachhotel enterprise should establish its own marketing strategy which is the mostappropriate for the marketing conditions, aims and objectives of theenterprise, and justified to be financially applicable after a budgeting study.In this study, marketing strategies to be performed at hotel enterpriseshave been investigated and in accordance, the marketing strategy applied atGazi Park Otel enterprise has been evaluated as a case of hotel enterprise.