Varlık dergisinin 231-281. sayılarındaki edebi metin eleştirileri ve şiirler
Literary text criticism and poems in 231-281. numbers of Varlık magazine
- Tez No: 190821
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 450
Özet
Edebiyat ve fikir dergileri, Türkiye'de yayımlandığı yıllardan itibarenfikir ve sanat dünyamızın gelişmesinde önemli bir rol üstlenmişlerdir. Biz buçalışmamızda Türk edebiyatının en uzun soluklu dergilerinden olan Varlık'ın231-281. sayıları üzerinde bir değerlendirme çalışması yaptık.Çalışmamız giriş kısmının ardından dört bölümden oluşmaktadır. Girişkısmında derginin 231-281. sayılarının çıktığı 1940'lı yılların siyasal, sosyalve kültürel panoraması çizilmiştir. Birinci bölümde ise1940'lı yıllardaki Türkedebiyatının genel görüntüsü ve dönemin dergileri hakkında bilgi verilmiştir.kinci bölümde ise Varlık dergisinin teşekkülü ve özellikleri üzerindedurulmuş, derginin o dönemdeki şair ve yazar kadrosu tespit edilmiştir. Varlıkdergisi 1940'lı yıllarda dergiler etrafında belirgin bir hal alan ideolojikkamplaşma ve tartışmalardan uzak durmuş; sayfalarında farklı anlayışlarasahip pek çok yazarın ürünlerine yer ayırmıştır.Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise dergide yer alan şiirler venesirler değerlendirilmiştir. 1940'lı yıllarda şiir, Varlık'ın en çok önem verdiğitürdür. Dönemin şiir vadisindeki renkli görünüm dergiye de aksetmiştir.Dergide memleketçi şiir anlayışının, Garip şiir anlayışının ve saf şiiranlayışının ürünlerine rastlanmaktadır.Varlık'ın ele aldığımız sayılarında nesir sahasının en önemli cephesinifikir yazıları, tahlil/tenkitler ile edebû anket oluşturur. Edebû anketle döneminintartışma yaratan millû edebiyat, sanatın amacı, hümanizma hareketi vetercüme faaliyeti gibi konuları edebiyatımızın önemli simalarınca masayayatırılmıştır.Çalışmamızın dördüncü bölümünü oluşturan fihrist çalışması, kinciDünya Savaşı yıllarında derginin karşılaştığı zorluklara rağmen, okurunugeniş bir okuma alanı ve zengin bir şair/yazar kadrosuyla buluşturduğunugöstermektedir.Bu özellikleriyle Varlık, Cumhuriyet devri Türk edebiyat tarihioluşturulurken atlanmaması gereken bir kaynak olarak karşımızdadurmaktadır.
Özet (Çeviri)
Magazines of literature and idea played an important role in Turkeyfrom the very beginning of their publication. In our work, we tried to make adetailed assessment of Varlık magazine ?numbers 231-281?Our work consists of an introduction and four parts. In the introduction,the political, social and cultural panorama of the 1940? years where thenumbers 231-281 of the magazine issued, have been depicted. In the firstpart, was given the general appearance of the Turkish Literature andinformation about the magazines of that period of the time.In the second part, attention is paid on the formation and the featuresof Varlık.;poet-writer staff of Magazine was established. Varlık kept itsdistance from ideological arguments common in most of the magazines in1940?s. That is why we see in pages, many writers who have differentattitude from each other.In the third part, we analyzed the poems and proses in the Varlık. Thepoetry is the the gender to which Varlık attached the most importance. Inthose days it was possible to se the examples of Garip poetry, pure poetryand nationalist poetry.The most important part of prose include intellectual and criticalwritings as well as literary questionnaire.The fourth part includes the index which shows us that Varlık, despiteof all difficulties it faced with, made it possible for its readers to a rich writerand poet environment.Varlık, with these characteristics is an important source for our historyof literature.