Temettü dağıtma kararının farlı piyasalarda hisse senedi fiyatına etkisinin mukayeseli olarak incelenmesi
A comparative analysis of the dividend distribution decision on the stock price effected by the different market
  1. Tez No: 190828
  2. Yazar: DERVİŞ BOZTOSUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Temettü ödemeleri, firmalar da yatırım ve finanslama kararları içinönem arz etmekle birlikte yatırımcılar içinse sermaye kazancının yanında karpayı elde edecekleri önemli bir karardır.Temettü ödeme şekilleri ise, firmanın piyasa değerini, büyüme hızınıve ortakların servetlerini etkileyen kritik nitelikte bir özellik taşımaktadır. Hemfirma hem de ortaklar açısından önemli olan bu karar, Türkiye' de ve diğerülkelerde birçok farklı düzeyde araştırmaya konu olmakla beraber her ikisinide karşılaştıran çalışmalar yetersiz kalmıştır. Literatürde temettüpolitikalarının ve dağıtım şekillerinin firma değeri üzerine etkisi konularındabir görüş birliğinin olmaması, bu konuları bir çalışma alanı olarakseçilmesinde daha cazip hale getirmektedir.Son yıllarda bireysel yatırımcıların, tasarruflarını yatırımlaradönüştürmedeki ana hedeflerinin tasarruflarını enflasyona karşı korumakolduğu, hisse senedine ilişkin en önemli sorun olarak da fiyatlarındakiistikrarsızlığın görüldüğü ve temettü dağıtımlarının istikrarlı olmasının,temettü karşılığında hisse senedi verilmesinin ve nakit temettü dağıtılmasınıntalep edildiği anlaşılmaktadır.Temettü dağıtım şekilleri, hem firma açısından hem de yatırımcıaçısından sürekli takip edilmekte olup, sermaye piyasalarındaki gelişmelerleberaber önemini artıran bir karar olmaktadır.Çalışmada temettü dağıtım kararlarının 15 ülke borsasında mukayeseliolarak hisse senedi fiyatına etkisi ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Payment of dividends is an important decision for firms within thecontext of investment and financing decisions as well as for investors whoshall earn a share of the profit besides capital gains.The type of dividend payments bear a critical significance, affectingthe market value of the firm, rate of growth and the wealth of theshareholders. This decision, important for both the firm and the shareholders,has been subject to research at various levels, both in Turkey and incountries; however, studies comparing the effect of this decision on bothparties have remained inadequate. The fact that there is no concurrence ofopinion in the literature regarding the effect of the dividend policies and typesof distribution, leads one to the conclusion that these topics constituteattractive areas of work.It is observed that, in recent years, the main aim of individual investorsin investing in stocks is to protect their savings against inflation, that the mostimportant problem regarding stocks is the instability of their prices and thatthe investors demand stable payment of dividends, distribution of shares inexchange for dividends and payment of dividends in cash.The type of dividend payments is constantly monitored both asregards firms and investors and it is a decision whose significance isincreasing due to developments in capital markets.In this study, the effect of the dividend payment decisions on the stockprices has been aimed to be evaluated by conducting a comparative analysis ofthe results from the stock markets of 15 countries.