İş görenlerin değişim yönetimi algılama düzeylerinin belirlenmesi ve kamuda bir uygulama
The determination of the perception levels of the employees on change management and a public authority implementation
- Tez No: 190827
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TENGİZ ÜÇOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Günümüz işletmeleri ayakta kalabilmek için bir çok farklı faktörlerlebaşa çıkmak zorundadır. Bu faktörlerin başında da değişim yer almaktadır.Değişimin kaçınılmazlığı artık herkes tarafından kabul görmüştür.Varolmanın ve varlığını korumanın amacını güden işletmeler sadecedeğişimin önemini kavramakla kalmayıp, değişimi bir yönetim anlayışıolarak kabul etmiş, benimsemiş ve başarıyla uygulayama yolunda adımlaratmışlardır. Değişimin önemini kavrayamayan ve mevcut süreçlerinikorumak isteyen işletmeler ise zaman içinde varlıklarını yitirmişlerdir.Değişim yönetimi uygulamaları genellikle rekabetin oldukça yoğunolduğu özel sektör alanında yoğunlaşmış, kamu kurumlarında konuyla ilgilidetaylı araştırmalara gerektiği önem verilmemiştir. Bu sebepten dolayı; alanaraştırmasında bir kamu kurumu seçilmiş ve bu kurumda çalışanlarındeğişime, değişim yönetimine ve değişim karşısında aldıkları vaziyete görebir araştırma yapılmıştır. Araştırma sonuçlar göstermiştir ki; kamu kurumlarıile ilgili bir çok düşüncenin aksine araştırma yapılan kurumda çalışanlardeğişime açık, direncin önlenmesi karşısında iletişime hazırlardır.
Özet (Çeviri)
Today?s organizations have to deal with a lot different factors to survive.The principle of these factors is change. The inevitability of cnahge isaccepted by every body. Organizations, the aim of which is try to survive,accpet, assume and successfully apply change as a managementperspective. The organizations which donot understand the importance ofchange and try to protect its existing situation couldnor survive and lose theirexistence.Change management applications usually intensified in the sectoralfields in which competition is dense and there is no enough importanceattached to the public sector applications. Because of this reason, in theapplication area, a public society is choosen and an investigation made aboutthe employees position against change and change management. Theinvestigation results show that; on the contrary of the general opinion publicsocieties employees are revealed to change and is ready for comminucationabout the resistance to change.