İşletmelerde mali başarısızlıkların tahmininde erken uyarı sistemleri ve Türkiye için bir model önerisi
Early warning systems in the estimating financial failure business and a model suggestion for Turkey
  1. Tez No: 190841
  2. Yazar: İSMAİL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜNSAL BAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Ömürleri sonsuz olarak kabul edilen işletmeler çeşitli nedenlerin ve giderekartan rekabetin etkisiyle zaman zaman mali başarısızlığa düşmektedirler. Başarısızişletmeler ise iflas etmekte, tasfiyeye gitmek zorunda kalmaktadırlar. Bu türişletmeler ekonomiye yük oldukları gibi, kendilerine fon sağlamış kredi kurumlarınıve kendilerine yatırım yapmış küçük tasarruf sahiplerini de zor durumlarasokabilmektedirler. Dolaysıyla mali başarısızlığın tahmin edilmesi oldukça önemkazanmaktadır.Şirketlerin karlılıklarının seyri başta hissedarlar olmak üzere, tümyatırımcıların, kredi veren kuruluşların ve denetim şirketlerinin ilgi odağı olmaktadır.Bu araştırmanın amacı Türkiye'de gıda sektöründeki şirketlerin özsermayekarlılıklarını bir sene öncesinden tahmin edebilecek bir model oluşturmaktır. sözkonusu sektör ve ilgili şirketler için bir erken uyarı sistemi olarak dadeğerlendirilebilecek model oluşturulurken geniş bir literatür taraması yapılmış vedünyada bu konuda yapılmış benzeri çalışmalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Businesses which are known as a immortal can financial failureoccasionally because of increasing competitition and various reasons. Unsuccessfulbusinesses go bankrupt and have to go into liquidation. These kinds of bussinessesare be a burden to economy and they harm to their credıt institutions and their smallinvestors.Companies? profitabilit trends attract not only the attention of theshareholders, but olsa the attention of all the investors, creditors and auditing firms.The aim of this research is to set up a model which will predict the return on equityvalues of the companies in food sector one year before. While preparing this stuy,which can be evaluated as an early warning indicators analysis for different sector, awide range of literature search is done and similar studies are ewamined.