AB sürecinde işletmelerin rekabet gücü ve girişimciliğin desteklenmesi
The competitiveness of companies in the EU process and enhancing enterpreneurship
  1. Tez No: 190843
  2. Yazar: TUBA BURCU ŞENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TENGİZ ÜÇOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Uluslararası rekabet gücü, her ne kadar makro ekonomik açıdanülkelerin rekabet gücünü karşılaştıran bir kavram olarak görünse de aslındamikro ekonomik üretici birimlerin (işletmelerin) uluslararası piyasada rekabetyönünden üstünlüklerini karşılaştırmalı olarak ortaya koyan bir kavramdır.Dolayısıyla, işletmelerin rekabet gücünün yükseltilmesi, makro düzeydeülkenin rekabet gücünün artması anlamına gelmektedir. Girişimcilik ülkelerinuluslararası rekabet güçlerinin artırılmasında anahtar elemandır. Günümüzdegirişimciliğin önemini kavrayan ülkeler, yatırım ortamını iyileştirmek ve birtaraftan yerli girişimcilerinin diğer taraftan yabancı yatırımcıların işyapmalarını kolaylaştırmak için büyük çaba sarf etmektedir.Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde rekabetgücü kavramı açıklanmaya çalışılmış ve rekabet gücünü etkileyen işletme içive dışı faktörler incelenerek son bölümde Avrupa Birliği'nde rekabet gücükonusunda son yıllarda yaşanan tartışmalara yer verilmiştir.İkinci bölümde Avrupa Birliği ülkeleri karşısında Türk işletmelerininrekabet gücü açısından bulunduğu konum seçilmiş göstergeler çerçevesindebelirlenmeye çalışılmıştır. Bu bölümde hedeflenen, söz konusu göstergelerçerçevesinde Türkiye'deki işgücü piyasası ve yatırım ortamı koşullarınınAvrupa Birliği ülkeleri karşısındaki konumunu belirlemektir.Üçüncü bölümünde ülkelerin rekabet güçlerinin artırılmasında temelfaktörlerden biri olan girişimcilik konusu incelenmiştir. Bu çerçevedegirişimciliğin tanımı, rekabet gücünün artırılmasındaki önemi ve AvrupaBirliği'nde girişimciliğin desteklenmesi konusunda yürütülen çalışmalaraktarılmaya çalışılmış ve son olarak Türkiye'nin rekabet gücünün artırılmasıiçin temel koşul olan girişimciliğin desteklenmesi amacıyla alınması gerekentedbirler sıralanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although international competitiveness is considered as a concept thatis used to compare the macro economic competitiveness of countries, it isactually a concept that is used to introduce the comparative competitiveadvantages of micro economic producing units (companies) in the globalmarkets. Consequently, a raise in the competitiveness position of companies,or business in other words, means the promotion of the competitiveness ofcountries in macro level. On the other hand, entrepreneurship is the keyelement in the promotion of competitive power of countries in global markets.Today the countries that are aware of the importance of entrepreneurship aremaking efforts to improve their investment climate and to facilitate makingbusiness both for domestic and foreign investors.This study is composed of three parts. In the first part, the concept ofcompetitiveness is tried to be explained and the internal and external factorsthat affect the competitiveness is examined. Lastly the latest discussions oncompetitiveness in the European Union are summarised.In the second part it is tried to determine the competitive position ofTurkish companies with the help of selected indicators. The aim in this part ofthe study is to determine the conditions of Turkish labour market andinvestment climate over against the countries of European Union.In the third part of the study, the entrepreneurship concept, which isone of the key factors in promoting the competitive power of countries, isexamined. In this framework, the definition of entrepreneurship, itsimportance in raising the competitiveness of countries and the efforts in theEuropean Union in enhancing entrepreneurship is tried to be explained. As aconclusion, the measures that are needed to be taken to enhanceentrepreneurship, which has the great importance in promoting thecompetitive power of Turkey, is listed.